Senatorowie wraz z Marszałkiem Stanisławem Karczewskim uczestniczyli 31 lipca 2016 r. we mszy św. kończącej obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Papież Franciszek w trakcie mszy odprawionej w Campusie Misericordiae w Brzegach wygłosił homilię.
Jezus nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście, albo w miłych wspomnieniach ze Światowych Dni Młodzieży, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu - mówił papież do młodych.
„Ojcze św. kościół w Polsce wyraża swoją solidarność, i jako twój dar z okazji ŚDM ofiarowuje ambulans dla Libanu" - powiedział kardynał Dziwisz. „Przed Tobą młody kościół trzeciego tysiąclecia. Przed Tobą niezmierzona rzesza +stróżów poranka+ z całego świata. Czuwali tu całą noc, niektórzy przyszli nad ranem, a teraz pragną uczestniczyć w eucharystii wieńczącej ŚDM 2016 w Krakowie" – podkreślił. Dodał, że młodzi ludzie dzielili się "między sobą i z nami entuzjazmem wiary, która rozjaśnia mroki zła i przemocy, cierpienia i śmierci". „Dzielili się wiarą, która otwiera horyzont nadziei i wskazuje drogę miłości i służby – drogę prowadzącą do życia" – powiedział metropolita krakowski.
Papież Franciszek zaapelował do młodych zgromadzonych na mszy św.: „Możecie przyczyniać się do rozwoju innej ludzkości, nie czekając na oklaski, ale poszukując dobra dla niego samego; pokojowo walczcie o uczciwość i sprawiedliwość". Dodał, że spojrzenie Jezusa wykracza poza wady i widzi osobę; nie zatrzymuje się na złu z przeszłości, ale przewiduje dobro w przyszłości; nie godzi się na zamknięcia, ale poszukuje drogi jedności i komunii; pośród wszystkich, nie zatrzymuje się na pozorach, ale patrzy na serce. Ojciec św. wzywał młodych, by nie zatrzymywali się "na powierzchni rzeczy" i nie ufali "światowym liturgiom pozorów, +makijaży+ duszy, aby wydawać się lepszymi".
Przybyli przedstawiciele najwyższych władz: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Byli obecni posłowie i senatorowie.
Na zakończenie mszy św. wieńczącej Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 papież Franciszek ogłosił, że kolejne, 34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie.
Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, które odbywają się co dwa-trzy lata, zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku. Są to spotkania z papieżem organizowane w formie religijnego festiwalu. Skupiają młodzież z całego świata, która chce wspólnie spędzić czas i modlić się. Geneza Światowych Dni Młodzieży sięga roku 1984 roku. Wtedy to Jan Paweł II przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego, obecny symbol ŚDM. Datę 20 grudnia 1985 roku oficjalnie uznaje się za dzień ustanowienia ŚDM. Wtedy papież Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym prze niego miejscy jako spotkanie międzynarodowe. Do tej pory odbyło się 12 międzynarodowych obchodów ŚDM. Pierwszą międzynarodową edycję zorganizowano w stolicy Argentyny – Buenos Aires w 1987 r.
Źródło: Senat RP
Foto: Grzegorz Jakubowski KPRP