Podczas, odbywającego się w przerwie posiedzenia Senatu RP w dniu 20 grudnia br., briefingu prasowego Marszałek Stanisław Karczewski poinformował o możliwości i skutków odmowy rozpatrzenia ustawy przez Senat oraz zaapelował do polityków Platformy Obywatelskiej, aby nie podnosić temperatury sporu politycznego.
Marszałek Karczewski przytoczył informację Dyrektora Biura Legislacyjnego Romana Kapelińskiego:
„Zgodnie z art. 121 ust. 1 Konstytucji RP, ustawę uchwaloną przez Sejm Marszałek Sejmu przekazuje Senatowi. Ustęp 2 tego artykułu przewiduje, że Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić jej odrzucenie w całości. Są to jedyne przewidziane przez Konstytucję możliwe reakcje Senatu na ustawę przekazaną przez Marszałka Sejmu.
Zgodnie z ustępem 3 przywołanego artykułu, jeżeli Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy nie podejmie stosownej uchwały, ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm.
W procesie stanowienia prawa jedynie Prezydent RP posiada prawo odmowy podpisania ustawy i skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z Konstytucją – zarówno pod względem merytorycznym, jako i proceduralnym.
Do momentu zajęcia negatywnego stanowiska wobec ustawy przez Trybunał Konstytucyjny korzysta ona z domniemania zgodności z Konstytucją – zarówno pod względem merytorycznym, jako i proceduralnym."
Marszałek Karczewski zaapelował do polityków Platformy Obywatelskiej, aby nie podnosili niepotrzebnie temperatury sporu politycznego, nie stosowali obstrukcji politycznej, a postępowali zgodnie z regulaminem i z prawem. Poinformował również, że budynek Sejmu jest już otwarty dla dziennikarzy, a brak dostępu do galerii sejmowej to realizacja zarządzenia byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ponieważ nie odbywa się obecnie posiedzenie Sejmu, na sali plenarnej przebywać mogą jedynie pracownicy Kancelarii w celu wykonywania służbowych obowiązków.
Zapytany o termin procesowania ustawy budżetowej odpowiedział, że Senat zajmie się tym projektem 11, 12 i 13 stycznia 2017 roku. Dodał także, że Marszałek Senatu RP ma obowiązek rozpatrywać wszystkie ustawy przesłane przez Marszałka Sejmu. W ocenie marszałka ustawa budżetowa prodecowana była w miniony piątek w Sejmie zgodnie z prawem. Każdy z posłów opozycji mógł wejść na salę, w której obywało się głosowanie i oddać swój głos.
Na zakończenie wyraźnie zaprzeczył doniesieniom jakoby na terenie gmachu parlamentu byli funkcjonariusze policji.