W Senacie o perspektywach rozwoju współpracy polsko-białoruskiej

Stanisław Karczewski i wiceprzewodniczący Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi Bolesław Pirsztuk zgodzili się co do tego, że polsko-białoruską współpracę należy rozwijać małymi krokami, acz konsekwentnie.

 

Byli też zgodni, że parlamenty obu krajów powinny odegrać istotną rolę w aktywizacji tej współpracy. W spotkaniu uczestniczył ambasador Białorusi w Polsce Aleksandr Averyanov.

Marszałek Karczewski wyraził przekonanie, że ubiegłoroczne wizyty polskich polityków na Białorusi (w sierpniu ubr. w Mińsku gościła z wizytą delegacja parlamentarna na czele z wicemarszałkiem Terleckim, a w grudniu był tam marszałek Senatu) pokazują, iż po stronie polskiej jest gotowość do dialogu i współpracy. Podkreślił, że tematów do rozmowy jest wiele, takich jak chociażby sytuacja Polaków na Białorusi i Białorusinów w Polsce, przejścia graniczne, oświata. „Cieszę się z naszych dobrze rozwijających się relacji, z ich ocieplenia. Rozmawialiśmy też i będziemy rozmawiać o sprawach trudnych. Prezydent Aleksandr Łukaszenka oświadczył, że w naszych relacjach nie ma spraw, o których nie możemy rozmawiać. Dla nad takie sprawy to rejestracja Związku Polaków na Białorusi czy zbrodnia katyńska. Rozmawialiśmy również o włączeniu sygnału TVP Polonia i Kultura w Waszym kraju" - powiedział marszałek Senatu.

Wiceprzewodniczący Pirsztuk zwrócił uwagę na fakt, że poza spotkaniami bilateralnymi do prowadzenia rozmów będzie wiele okazji międzynarodowych np. nadchodzące posiedzenia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy, Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. „Chcielibyśmy intensywnie popracować z polską stroną. Jesteśmy wdzięczni Polsce za zrozumienie i wsparcie. Rzeczywiście mamy sporo kwestii do poruszenia w takich obszarach, jak gospodarka, kultura, nauka, wymiana studencka. Pragniemy dotychczasową współpracę wznieść na wyższy poziom. Wiele zrobiono w rejonach przygranicznych, ale jeszcze wiele można zrobić, czasami są to niewielkie bariery do usunięcia. Uważamy też, że mamy duży potencjał biznesowy do wykorzystania. Zgadzam się, że nie ma kwestii przyjemnych i nieprzyjemnych do omówienia, po prostu należy się spotykać i osiągać postęp, nie tylko w gospodarce, ale też w kwestiach humanitarnych. Pragniemy, żebyście się podzielili Waszymi bogatymi doświadczeniami z nami - Waszymi sąsiadami" – powiedział.

Marszałek Senatu mówił o roli parlamentów w prowadzeniu polityki zagranicznej, czyli o dyplomacji parlamentarnej. Jej przykładem jest spotkanie parlamentarzystów z krajów Unii Europejskiej i spoza niej, które odbyło się w Polsce w ubr. Takie spotkanie zostanie także zorganizowane w tym roku. Marszałek Karczewski poinformował, że planowane jest również zorganizowanie Forum Polska-Białoruś w naszym kraju jesienią.

Delegacja Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi przebywa w Polsce w dniach 30 stycznia-2 lutego na zaproszenie wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Program wizyty przewiduje też rozmowy z członkami polsko-białoruskiej grupy parlamentarnej, przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Rozwoju.

Źródło/Foto: Senat RP