Noworoczne spotkanie marszałka Senatu z korpusem dyplomatycznym.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas tradycyjnego, noworocznego spotkania z ambasadorami akredytowanymi w naszym kraju, które odbyło się 2 lutego 2017 r., podkreślił, że akcenty mogą się zmieniać, ale podstawowe cele naszej polityki zagranicznej są niezmienne.

W ocenie marszałka jest to bezpieczeństwo oparte na członkostwie w Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej.

W spotkaniu z korpusem dyplomatycznym udział wzięli: wicemarszałkowie Senatu Maria Koc, Grzegorz Czelej, Adam Bielan, minister Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senatu oraz senatorowie.

Unia Europejska przeżywa trudności, potrzebuje reformy i odpowiedzi na rosnący eurosceptycyzm; rdzeniem zmian powinno być m.in. ograniczenie dążeń do centralizacji - mówił marszałek Senatu. Zapewnił też, że Polska będzie "lojalnie, w ramach UE, współpracowała w rozwiązywaniu problemów migracyjnych". Jednak, dodał, trzeba mieć na uwadze to, by przyjęte przez Unię rozwiązania "nie przyczyniały się do pogłębiania nastrojów eurosceptycznych"

„Atrakcyjność Zachodu i Unii Europejskiej dla innych państw wyrasta z europejskich wartości, które oparte są na chrześcijaństwie. To na tym gruncie zrodziło się braterstwo, solidarność i prawa człowieka. Dlatego w minionym roku tak uroczyście obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski oraz witaliśmy Papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży" – mówił marszałek Karczewski.

Odnosząc się do planów na nowy rok powiedział, że kierując się wspólnymi wartościami oraz interesem narodowym, wynikającym z historycznych doświadczeń, pracujemy na rzecz dobrych kontaktów z naszymi sąsiadami. „Prezydent, rząd i parlament zintensyfikowali współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Chcemy w ten sposób zacieśnić współpracę i sprawić, by głos państw naszego regionu lepiej wybrzmiał w europejskim domu" - mówił.

Marszałek dodał że miniony rok był szczególny dla polskiej polityki zagranicznej w naszych kontaktach ze wschodnimi sąsiadami. Nawiązaliśmy, po wielu latach przerwy, współpracę z Białorusią. Odbudowa naszychrelacji stała się możliwa, bo Unia Europejska zniosła sankcje wobec tego kraju.

W kontekście pracy Izby podkreślił, że szczególnym zadaniem Senatu jest dbałość o utrzymanie łączności z Polakami za granicą oraz z Polonią. „Kraj nasz przeżywał w swojej bogatej historii tragiczne momenty. Jednym ze skutków jest to, że wielu naszych rodaków pozostało poza granicami Polski i stali się oni obywatelami innych państw. Państwo polskie troszczy się o nich i wspiera ich własne dążenia do zachowania wiary ojców, języka ojczystego i świadomości narodowej". Wyraził radość, że Senat ma w tych działaniach istotną rolę, bo Polacy za granicą to blisko 20 milionów osób. W związku z tym chce przedstawicieli Polonii angażować do ważnych wydarzeń w Polsce. Marszałek podkreślił, że jest dumny, gdy osiągnięcia naszych rodaków za granicą rozsławiają imię Polski i gdy przyczyniają się do rozwoju państw, w których żyją.

Nuncjusz apostolski, dziekan korpusu dyplomatycznego, abp. Salvatore Pennacchio, w imieniu ambasadorów akredytowanych w Warszawie podziękował marszałkowi Senatu za zorganizowanie tego noworocznego spotkania. W jego ocenie jest to wyborna okazja do spojrzenia na to, co nas czeka, co stanowi zadania, wyzwania i nadzieje. Nuncjusz apostolski senatorom oraz Prezydium Senatu życzył, aby Nowy Rok był czasem realizacji słusznych aspiracji państwa i jego obywateli.

Wspomniał o szczególnym ubiegłorocznym wydarzeniu, jakim było wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy chrztu i początków państwowości Polski.

Zapraszamy do obejrzenia całości wystąpienia Marszałka Stanisława Karczewskiego

Źródło/Foto/Video: Senat RP