Grójec: uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2017 roku w Grójcu żołnierze, władze samorządowe oraz grójczanie oddali cześć bohaterom powojennego powstania niepodległościowego.

Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny wraz ze Starostą Grójeckim Markiem Ścisłowskim i Burmistrzem Miasta i Gminy Grójec byli gospodarzami wydarzenia.

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego, następnie odczytano Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze grójeckiej jednostki wojskowej oddali salwę w hołdzie Żołnierzy Niezłomnych.

Na Placu Wolności, gdzie odbyły się obchody obecne były liczne poczty sztandarowe, kombatanci z obwodu Armii Krajowej „Głuszec Grójec”, wicestarosta grójecki Dariusz Piątkowski, radni powiatowi z przewodniczącym Leszkiem Kumorkiem na czele, burmistrzowie i wójtowie gmin z powiatu grójeckiego m. im. Burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Mariusz Dziuba, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Jacek Wichowski, zastępca Komendanta Powiatowego Policji Paweł Kalinowski, dyrektorzy szkół, instytucji i inni. Wydarzenie przyciągnęło również mieszkańców Grójca, którzy również pragnęli oddać hołd poległym za wolną Polskę.

W imieniu Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego symboliczne kwiaty złożyła Weronika Piwarska.

Na zakończenie orkiestra wojskowa wykonała dwie patriotyczne piosenki.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu"

1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyroki śmierci na siedmiu żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego z IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Straceni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepka, por. Karol Chmiel i por. Józef Batory. Od 2011 r. rocznica tej komunistycznej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

IPN szacuje, że w latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło ponad 50 tys. osób, które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Znaczną część ofiar stanowili żołnierze podziemia niepodległościowego. Ich ciała grzebano w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach; na terenie i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.  

Foto: Gazeta Jabłonka