×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /images/aktualnosci/2017/Marzec/WizytaSenatRumunii.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/aktualnosci/2017/Marzec/WizytaSenatRumunii

Marszałek Senatu z przewodniczącym Senatu Rumunii o współpracy regionalnej.

O współpracy regionalnej i bilateralnej, o przyszłości Unii Europejskiej po Brexicie 2 marca 2017 r. rozmawiał marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przewodniczącym Senatu Rumunii Călinem Popescu-Tăriceanu.

Przewodniczący Senatu Rumunii wraz z delegacją składa wizytę w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu.

Przewodniczący Popescu-Tăriceanu powiedział, że Rumunia zainteresowana jest rozwijaniem relacji bilateralnych z Polską, ale także jest zwolennikiem zacieśniania współpracy regionalnej. Powiedział, że jego kraj chciałby współpracować na stałe z Grupą Wyszehradzką. Zdaniem rumuńskiego polityka takie grupy współpracy regionalnej mają wpływ na wzmocnienie pozycji tych krajów w Unii Europejskiej. Poinformował marszałka Senatu, że w przyszłym roku w Bukareszcie odbędzie się spotkanie w „formacie bukareszteńskim” dziewięciu państw wschodniej flanki NATO. Dodał, że Polskę i Rumunię łączy m.in. położenie na tej flance wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także fakt, że oba kraje modernizują swoje siły zbrojne i inwestują w obronność.

Marszałek Karczewski wyraził zadowolenie z chęci uczestniczenia Rumunii w pracach Grupy Wyszehradzkiej. Podkreślił, że obecny rząd polski przywiązuje bardzo dużą wagę do tej współpracy regionalnej. Dodał, że za kilka dni w Warszawie spotykają się przewodniczący parlamentów państw tej grupy. Poinformował gościa, że szefowie parlamentów dyskutować będą m.in. o umocnieniu wyszehradzkiego wymiaru współpracy parlamentarnej, ale nie obędzie się zapewne bez dyskusji o przyszłości UE. Marszałek podkreślił, że Polska zainteresowana jest utrzymaniem dobrych relacji z Wielką Brytanią, także po jej wyjściu z UE. Zaznaczył, że chodzi też o Polaków, którzy mieszkają w tym kraju. Chodzi o to, by ich status nie zmienił się po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Przewodniczący rumuńskiego Senatu powiedział, że także Rumunia chce ułożyć sobie jak najlepsze stosunki z Wielką Brytanią, bo w tym kraju mieszka oficjalnie ponad 300 tys. Rumunów i podobnie jak Polska chcą zapewnić swoim obywatelom takie warunki, jak przed Brexitem. Zaproponował trójstronne spotkanie w formacie Polska-Rumunia-Wielka Brytania, aby omówić wspólnie te kwestie.

Marszałek z zainteresowaniem odniósł się do pomysłu zorganizowania takiego spotkania i zaproponował, by odbyło się ono na poziomie parlamentarnym. Marszałek podkreślił, że podstawą dobrych stosunków polsko-rumuńskich są zbieżne lub identyczne stanowiska wobec najważniejszych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa, a także podobne spojrzenie na problemy i przyszłość Unii Europejskiej.

Politycy mówili, że są zwolennikami utrzymania Unii Europejskiej solidarnej i respektującej interesy i aspiracje narodowe. Wskazywali, że w społeczeństwach obu krajów przeważają zwolennicy przynależności do UE.

Przewodniczący Senatu Rumunii tego dnia spotkał się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, wiceministrem spraw zagranicznych Konradem Szymańskim, wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim. Późnym popołudniem planowane jest spotkanie z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Goście z Rumunii złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Źródło/Foto: Senat RP

 {gallery}aktualnosci/2017/Marzec/WizytaSenatRumunii{/gallery}