W środę 1 marca 2017 r. w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Centrum Edukacyjno-Konferencyjne im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego w Warszawie odbyła się III Warszawska Konferencja Onkologiczna.
Konferencja zbiegła się z jubileuszem 85-lecia otwarcia Instytutu Radowego. Honorowy Patronat nad konferencją objął Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.
Konferencje zorganizowało Polskie Towarzystwo Onkologiczne,Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie przy wsparciu: Fundacji im. Jakuba hr. Potockiego.
W konferencji udział wzięli:
– Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski,
– Małgorzata Sadurska, minister, szef kancelarii Prezydenta RP,
– prof. dr hab. n. med. Andrzej Deptała, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
– prof. Witold Rużyłło, dziekan Wydziału Nauk Lekarskich, Polska Akademia Nauk,
– Konstanty Radziwiłł, Minister Zdrowia.
Minister Małgorzata Sadurska przeczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników konferencji. – Moim najgorętszym życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Warszawie – tę płynącą z głębokiego patriotyzmu deklarację złożyła Maria Skłodowska-Curie w Paryżu podczas uroczystości z okazji 25. rocznicy odkrycia radu. Marzenie Noblistki ziściło się dekadę później, gdy w 1932 roku uczestniczyła wraz z najwyższymi władzami Rzeczypospolitej w ceremonii otwarcia Instytutu – takimi słowami zwrócił się prezydent Andrzej Duda do zebranych. – Jesteśmy dumni, że badania polskiej Noblistki stworzyły podwaliny onkologii jako nauki i dyscypliny medycznej, a działalność Instytutu – obchodzącego właśnie 85-lecie istnienia – jest pięknym wkładem w rozwój medycyny polskiej i światowej. Z okazji jubileuszu składam wszystkim współtwórcom i pracownikom Centrum Onkologii gratulacje, wyrazy uznania i życzenia pomyślności-napisał w liście prezydent.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonała minister Małgorzata Sadurska – Szef Kancelarii Prezydenta RP.
Za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej na rzecz ochrony zdrowia publicznego oraz w działalności naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, odznaczeni zostali:
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Maciej Krzakowski, Artur Cichowski oraz Piotr Rutkowski
Źródło: PRESS Warszawa