„Państwo jest suwerenne jeśli służy swoim obywatelom” – mówił Kardynał Gerhard Muller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary 19 kwietnia 2017 r podczas konferencji naukowej poświęconej koncepcji państwa w nauczaniu Benedykta XVI.
Konferencja została zorganizowana z okazji 90. urodzin papieża-seniora Gościem spotkania, współorganizowanego przez watykańską Fundację Josepha Ratzingera, Komisję Episkopatu Polski i Sejm, jest prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który bierze udział w konferencji podkreślił, że bogactwo, przejrzystość i precyzja nauczania Benedykta XVI sprawia, że Jego dorobek ma wielkie znaczenie nie tylko dla Kościoła, ale też dla współczesnego świata, zwłaszcza dla Europy. „Nie sposób mówić o państwie nie poruszając kwestii podstaw stanowionego prawa” – powiedział marszałek Senatu. Przypomniał słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, które wypowiedział w Bundestagu: „Czymże są więc wyzute ze sprawiedliwości państwa, jeśli nie wielkimi bandami rozbójników?”. Przestrzegł nas przed oddzieleniem władzy od prawa, oddzieleniem prawa od norm etycznych.Benedykt XVI przypomina nam, że cywilizacja europejska, powstała „ze spotkania Jerozolimy, Aten i Rzymu – ze spotkania:wiary w Boga Izraela,filozoficznego rozumu Greków i prawnej myśli Rzymu".
Marszałek Karczewski zaznaczył, że patrząc dzisiaj na kryzys Europy- – utratę poczucia bezpieczeństwa na skutek migracji i terroryzmu, brak gwarancji ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, kryzys rodziny, niską dzietność, głęboką samotność wielu osób, załamanie etosu niektórych zawodów musimy zapytać – jakie są jego przyczyny i jakie drogi wyjścia.
W początku naszej cywilizacji łącząc dorobek greckich stoików, zasady rzymskiego prawa teologowie chrześcijańscy wypracowali ideę prawa naturalnego tworząc zachodnią kulturę prawną. Tradycja katolicka utrzymuje, że obiektywne normy moralne, rozróżnianie dobra od zła są możliwe do poznania dla ludzkiego rozumu także poza Objawieniem. Tak więc zasady moralne, prawo naturalne, wypisane we wnętrzu człowieka są zrozumiałe dla każdego. "Wiara i religia są pomocą do ich odkrycia.Chciałbym, abyśmy dziś w Europie w naszych krajach, w Unii Europejskiej, powrócili do tych rozsądnych i dobrych źródeł prawa i stosowali się do norm etycznych uznając godność każdej osoby ludzkiej otaczając ją należnym szacunkiem od poczęcia do naturalnej śmierci" - podkreślił marszałek Karczewski.
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laslo Kover powiedział, że Polacy i Węgrzy zawsze byli zagrożeni – były momenty w historii, ze nie mieliśmy państwa. Zawsze musieliśmy walczyć o wolność. Totalitaryzmy niszczyły człowieka. Dlatego uznajemy to, co mówił Jan Paweł II, że sensem istnienia państwa jest zabezpieczenie bytu dla narodu, stworzenie ram dla jego funkcjonowania. Bez tożsamości narodowej nie ma bytu człowieka – podkreślił Kover. Dodał, że zachowanie tożsamości jest coraz większym wyzwaniem. „To nie przypadek, ze kard. Ratzinger zajął się państwem jako człowiek Kościoła, bo aby państwo istniało potrzebne są fundamenty moralne. Zdaniem L. Kovera pojawił się nowy totalitaryzm – dyktat relatywizmu, który zabija pojęcie prawdy, bo dopasowuje się wszystko do opinii większości.
Przesłanie z okazji rocznicowej konferencji skierowali do zebranych przewodniczący: Bundestagu – Norbert Lammert i Zgromadzenia Narodowego Węgier – László Kӧvér.
Inicjatywa, nad którą honorowy patronat sprawuje prezydent Andrzej Duda, wpisuje się w międzynarodowy program obchodów 90. urodzin papieża-seniora.
Źródło/Foto: Senat RP