Obchody Święta Narodowego 3 Maja.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej uczestniczyli w obchodach 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Rozpoczęły się one mszą św. w intencji Ojczyzny w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Następnie uroczystości przeniosły się do Pałacu Prezydenckiego, a stamtąd na plac Zamkowy, gdzie odśpiewano hymn państwowy i odczytana została preambuła Konstytucji 3 Maja. Licznie zgromadzili się mieszkańcy stolicy i przybyli goście.

„Dziś Polska jest zupełnie inna, niż tamta w 1790-91 r. – jest Polską wolną, suwerenną, demokratyczną, w której władzę wybiera naród w wyborach powszechnych – mówił do zgromadzonych na placu Zamkowym Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent dodał, że chciałby, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości, referendum. Podkreślił, że wierzy, iż to przedsięwzięcie uda się przeprowadzić ponad podziałami.

Nabożeństwu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W homilii podkreślił, istotę podwójnego świętowania, podwójnej uroczystości, uroczystości Matki Bożej Królowej Polski oraz kolejnej rocznicy Konstytucji 3 Maja. „Obie te uroczystości, choć z natury swojej odrębne, jedna kościelna, druga państwowa, są ze sobą dzisiaj zjednoczone nie tylko jedną datą kalendarza, ale w tym zespoleniu wzmacniają się wzajemnie i obie one mają głęboko patriotyczny wymiar i charakter” – mówił.

W wydarzeniach Świata 3 Maja uczestniczyli także: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Beata Szydło, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu Ryszard Terlecki i Maria Koc, minister Jakub Kowalski Szef Kancelarii Senatu, posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Marszałek Senatu wraz z Polonijną Radą Konsultacyjną przed południem na Zamku Królewskim uczestniczył w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych. W uznaniu znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz repatriantów z Kazachstanu, za ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi, uhonorowana Orderem Orła Białego została Zofia Władysława Teliga-Mertens. „Wręczam pani Order Orła Białego chyląc czoła i dziękując za pani służbę dla Polski i Polaków. Dzięki pani działalności 40 rodzin mogło powrócić z Kazachstanu do Polski – powiedział prezydent zwracając się do Zofii Mertens.

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda na Zamku Królewskim odznaczył Orderem Orła Białego także Adama Tadeusza Bujaka, Jana Krzysztofa Kelusa, Mieczysława Aleksandra Tomaszewskiego oraz Mieczysława Chorążego.

Adam Tadeusz Bujak – autor bezcennych fotografii utrwalających dla przyszłych pokoleń wydarzenia ważne dla Kościoła oraz miejsca cenne dla tradycji w kraju i za granicą – otrzymał order w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej.

W uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej order otrzymał lekarz onkolog, specjalizujący się w biologii molekularnej nowotworów – prof. dr hab. n. med. Mieczysław Rajmund Chorąży.

Za niezłomną i bohaterską postawę w obronie godności i praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz w uznaniu znamienitych zasług w ubogacaniu dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Polskiej prezydent odznaczył poetę, kompozytora, działacza i pieśniarza opozycji demokratycznej w PRL, autora i wykonawcę piosenek tzw. drugiego obiegu – Jana Krzysztofa Kelusa.

Prof. dr hab. Mieczysław Aleksander Tomaszewski otrzymał Order Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy naukowej, artystycznej i twórczej: teoretyk muzyki, jeden z najwybitniejszych polskich muzykologów przełomu XX i XXI wieku, autor fundamentalnych prac z dziedziny chopinologii światowej, twórca Krakowskiej Szkoły Teoretycznej .

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP.

3 maja 2017 r. przypada 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W 1791 roku Sejm Czteroletni, nazywany też Wielkim uchwalił pierwszą w Europie, a drugą w świecie – po amerykańskiej z 1787 r. – konstytucję.

 

 

Źródło/Foto: Senat RP