Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski gościł w Radiu ZET w poniedziałkowy poranek 29 maja 2017 roku.
Rozmowa rozpoczęła się od komentarza sprawy śmierci Igora S. Marszałek zaprzeczył jakoby politycy partii rządzącej tuszowali tę sprawę. Natomiast politycy opozycyjni bez żadnych dowodów ani informacji wysnuwają opinie będące jedynie insynuacjami. Powołana została specjalna komisja do bardzo szczegółowego zbadania i wyjaśnienia śmierci na komisariacie. Wyjaśnienie leży również w gestii wiceministra Jarosława Zielińskiego. W ocenie Marszałka dobrze, że ta bulwersująca sprawa została ujawniona.
Następnie redaktor prowadzący zapytał o zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę na 11 listopada 2018 roku referendum konstytucyjne. Marszałek Karczewski poinformował, że będzie rozmawiał z głową państwa o tych planach min. o formę i ilość pytań. Niezbędne są bardzo dogłębne konsultacje. Konsultacje takie społeczne, tak żeby faktycznie nie tylko obywatele, ale również i konstytucjonaliści, znawcy, eksperci, również i politycy wzięli w tym udział. Zapowiedział również, że sam planuje zorganizować konferencje na temat konstytucji.
Poinformował również o zbliżającym się kongresie Prawa i Sprawiedliwości, który będzie podsumowaniem dobrych dwóch lat rządów. Będzie również zapowiedzią kolejnych dwóch lat oraz dyskusją jakich potrzeba zmian w kolejnej kadencji.
Redaktor zauważył, że z niektórych propozycji Prawo i Sprawiedliwość się wycofuje. Marszałek odpowiedział, że jest wiele pomysłów, ale jeśli jest taka wola obywateli to partia rządząca musi się wsłuchiwać w te oczekiwania. W ocenie Marszałka dwukadencyjność jest bardzo dobra, jeśli chodzi o metropolię to jest to także dobre rozwiązanie. To jest dobry pomysł i dla Warszawy, dla silnej Warszawy, dla silnej stolicy.
W części internetowej programu pytania zadawali internauci. Jedno z nich dotyczyło tzw. pigułki dzień po. Marszałek powiedział, że w tej kwestii przywrócona zostanie normalność. Jak każdy środek antykoncepcyjny również pigułka dzień po musi być na receptę.
Na zakończenie został zapytany o to, czy rząd odmawiając przyjęcia imigrantów kwestionuje dogmat o nieomylności papieża,. Marszałek przypomniał, że dogmat ten dotyczy przecież sprawy wiary. Wyraził również nadzieję, że przede wszystkim do Polski wrócą Polacy przymusowo wywiezieni, jest to grupa kilkunastotysięczna grupa. Ponieważ nowe przepisy zakładają wsparcie repatriantów w poszukiwaniu pracy, mieszkania i w nauce języka polskiego jest wreszcie okazja, aby naprawić zaniedbanie kwestii repatriantów.
Zapraszamy do wysłuchania całości audycji z udziałem Marszałka Senatu Rp Stanisława Karczewskiego.
Źródło: Radio ZET