Spotkanie Prezydium RDS z Prezydium Senatu.

Marszałek Stanisław Karczewski podczas spotkania 21 czerwca 2017 r. Prezydium Rady Dialogu Społecznego z Prezydium Senatu i przewodniczącymi senackich komisji wyraził zadowolenie, że w Polsce toczy się dialog społeczny.

Podkreślił, że działalność Rady Dialogu Społecznego jest niezwykle ważna dla państwa, jest ważna z punktu widzenia tworzonego prawa.

Marszałek zaznaczył, że zgodnie z regulaminem Izby każdy przewodniczący komisji może zaprosić do udziału w posiedzeniu komisji partnerów społecznych. Zachęcał przewodniczących do korzystania z tej możliwości, do konsultowania z RDS także senackich projektów ustaw.

Uczestnicy spotkania mówili, że po dwóch latach funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego przyszedł czas na refleksje i zmiany w ustawie stanowiącej tę instytucję dialogu społecznego. (W skład Rady wchodzą przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców, związków zawodowych i rządu.) RDS zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych, która przestała działać.

Przewodnicząca Rady, prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz mówiła, że prezydent RP Andrzej Duda zaoferował, iż podejmie inicjatywę w sprawie nowelizacji tej ustawy. Wyraziła nadzieję, że Senat wnikliwie przeanalizuje proponowane zamiany tak, by RDS był instytucją autentycznego i działającego dialogu społecznego. Jej zdaniem autentyczny dialog społeczny zapewnia konkurencyjność gospodarki i spokój społeczny. Mówiła, że pożytecznym rozwiązaniem jest wprowadzona instytucja rotacyjnego przewodniczącego. Pozwala to z różnych punktów widzenia oceniać stanowione prawo. Podkreśliła, że Rada może wnieść „wartość dodaną”, gdy ma możliwość konsultacji projektów ustaw, gdy są w ministerstwach. Dodała, że wiele resortów korzysta z tych konsultacji. Jej zdaniem w ten sposób łatwiej wypracować propozycje kompromisowe i łatwiej wprowadzić takie ustawy w życie. Apelowała do senatorów, by korzystali z wiedzy RDS.

Wiceprzewodnicząca Prezydium RDS, minister pracy Elżbieta Rafalska podkreśliła, że strona rządowa stara się, by współpraca w ramach RDS była jak najlepsza. Dodała, że Rada od początku swojego istnienia skonsultowała 800 projektów aktów prawnych. Dodała, że nie wszystkie projekty trafiają do zaopiniowania przez RDS. Nie zawsze do konsultacji trafiają projekty poselskie. Minister powiedziała, że w ocenie członków RDS, z Radą powinny być konsultowane także strategie i plany.

Uczestniczy spotkania podkreślali, że RDS to forum, które najbardziej służy państwu. „Państwo zyskało narzędzie do rozwiązywania problemów i zachowania spokoju społecznego” – mówił wiceprzewodniczący RDS, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Wskazał on, że grzechem polskiej legislacji jest słaba ocena skutków regulacji prawnych. Jego zdaniem Rada może pomóc w tej ocenie.

Mówiono też o propozycji zgłaszanej przez NSZZ „Solidarność” powołania Rzecznika Dialogu Społecznego. Jednak w ocenie przewodniczącej RDS, do której przychylił się marszałek Karczewski, nie ma potrzeby powoływania nowej instytucji.

 

 

Źródło: Senat RP