Wystawa „Pod przewodnią gwiazdą nauki. Marian Smoluchowski – w stulecie śmierci.”.

Marszałek Stanisław Karczewski 28 czerwca 2017 r. otworzył w Senacie wystawę poświęconą wybitnemu polskiemu fizykowi Marianowi Smoluchowskiemu w 100-lecie jego śmierci.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, Polskie Towarzystwo Fizyczne we współpracy z Komisją Nauki, Edukacji i Sportu.

Witając gości, przewodniczący komisji nauki senator Kazimierz Wiatr podkreślił, że tego samego dnia Izba podjęła uchwałę, która nie tylko przypomina sylwetkę tego genialnego fizyka i wspaniałego człowieka, ale także wskazuje go jako wzór godny naśladowania.

Marszałek Stanisław Karczewski podziękował wszystkim, którzy swoimi działaniami przyczynili się do podjęcia przez Senat uchwały, dzięki której wielu Polaków będzie mogło poznać tę postać – nie tylko wybitnego naukowca, ale i człowieka, który ‒ podobnie jak wielu wybitnych ludzi ‒ ukochał góry.

Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. Katarzyna Chałacińska-Macukow wyraziła przekonanie, że nadanie przez towarzystwo rokowi 2017 Mariana Smoluchowskiego jako patrona przyniesie znakomite efekty. Podziękowała marszałkowi Stanisławowi Karczewskiemu za objęcie patronatem tego wydarzenia, a także senatorowi Kazimierzowi Wiatrowi za partnerstwo w przywracaniu pamięci o Marianie Smoluchowskim.

Jak przypomniał autor wystawy dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ostatnia praca naukowa Mariana Smoluchowskiego ukazała się w 1918 r. Jego zdaniem o wielkości naukowca i jego pozycji w życiu naukowym świadczy przede wszystkim to, jak często cytowane i przywoływane są jego prace. W ciągu ostatnich lat Marian Smoluchowski był w pracach naukowych cytowany blisko 5 tys. razy. I to właśnie stanowi niepodważalny dowód jego wielkości i obecności we współczesnej myśli naukowej.

Zaprezentowana w Senacie wystawa ukazuje życie i prace Mariana Smoluchowskiego (1872–1917), wybitnego polskiego naukowca, jednego z twórców fizyki statystycznej. Prezentuje jego osiągnięcia naukowe i prywatne pasje, przede wszystkim umiłowanie przyrody i wędrówek górskich, zainteresowania muzyczne i artystyczne, kolejne etapy kariery naukowej, a także jego działalność społeczną, m.in. w Towarzystwie Tatrzańskim czy Polskiej Akademii Umiejętności.

W latach 20. XX w. za prace doświadczalne, które opierały się na wynikach badań Mariana Smoluchowskiego, przyznano 3 Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii.

 

 

Źródło: Senat RP