Obchody Święta Wojska Polskiego.

W Warszawie 15 sierpnia 2017 r. odbyły się państwowe obchody Święta Wojska Polskiego. W obchodach wziął udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz senatorowie.

Zakończyła je defilada z udziałem 1500 żołnierzy, ok. 200 pojazdów opancerzonych. Na niebie pojawiło się kilkadziesiąt samolotów bojowych i śmigłowców. Defiladę poprzedziła główna uroczystość przy pomniku Józefa Piłsudskiego obok Belwederu, składanie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz msza św. w intencji ojczyzny.

Prezydent podczas uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, w której udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, mówił, że „15 sierpnia to wielkie święto wiktorii w Bitwie Warszawskiej, to wielkie święto przełomu w wojnie polsko-bolszewickiej w odpieraniu bolszewickiej napaści na Polskę i można śmiało powiedzieć na Europę, bo takie były zamiary przywódców bolszewickich, w szczególności Lenina" - powiedział Andrzej Duda. Dodał, że jest to święto naszej wielkiej dumy z naszych wartości, oręża i postawy. "Chcę was zapewnić, że polskie władze starają się w jak najlepszym stopniu realizować te potrzeby, które ma dzisiaj polska armia, że czynimy wszystko, aby móc wydawać jak największe środki na modernizację polskiej armii, że czynimy wszystko, aby odwrócić niekorzystne zmiany, które nastąpiły na przestrzeni ostatnich lat, bo popełniono wiele pomyłek, ale wierzę w to głęboko, że te pomyłki można naprawić" – zwrócił się prezydent do żołnierzy w trakcie uroczystości z okazji ich święta. Dodał, że "Są różne koncepcje, są różne wizje, ale jestem przekonany, że wszyscy politycy w Polsce - i ci, którzy sprawują dzisiaj władzę, i ci, którzy są w opozycji - rozumieją, że najważniejszą sprawą jest dobro wspólne, a dobro wspólne to przede wszystkim Rzeczpospolita, której absolutnie niewyjętą częścią jest polska armia". Podkreślił, że "to jest armia, którą musimy wspólnie kształtować, to jest armia, dla której dobra musimy wspólnie pracować". Powiedział, że to dzięki armii Polska jest wolna, suwerenna i niepodległa.

Wtorkowe uroczystości rozpoczęły się od mszy św. za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. We mszy św. uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef BBN Paweł Soloch, minister ON Antoni Macierewicz, generałowie Wojska Polskiego, członkowie Kancelarii Prezydenta RP, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, attache ds. obrony ambasad akredytowanych w Polsce, żołnierze, pracownicy wojska i ich rodziny. Obecne były poczty sztandarowe, weterani, kombatanci i mieszkańcy stolicy.

„Prośmy Boga o ducha zgody i współpracę we wszystkich wymiarach życia społecznego i narodowego, błagajmy o odwagę do walki z wszelkimi przejawami zła” - mówił biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek podczas mszy św. "W przeszłości wielokrotnie musieliśmy pisać dzieje naszej Ojczyzny krwią. Teraz piszmy je w zgodzie – ofiarną służbą i uczciwą pracą" – powiedział. W homilii bp Guzdek podkreślił, że podstawowym obowiązkiem jest "myśleć i mówić prawdę". "Jeśli nie zlekceważymy rad wielkich strategów i ojców zwycięskiej bitwy z 1920 roku, polska armia, a w konsekwencji nasza ojczyzna będzie silną nie tylko w słownych deklaracjach, ale w codziennej pracy i służbie" - zaznaczył biskup polowy.

Biskup polowy podkreślił, że po 97 latach od bitwy warszawskiej zwanej cudem nad Wisłą, obchodząc Święto Wojska Polskiego, "z dumą wspominamy tamten zbrojny czyn polskiego żołnierza". "Z perspektywy minionego czasu wyraźnie widać, że o zwycięstwie zadecydowały dwa czynniki: siła szabli i siła ducha. Wówczas nie zabrakło szabel umiejętnie dowodzonych przez polską generalicję na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim" - mówił bp Guzdek.

Eucharystię koncelebrowali bp Richard Spencer, biskup polowy armii Stanów Zjednoczonych, ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP oraz kapelani Ordynariatu Polowego.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej pod Warszawą w 1920 r. Ta bitwa, która rozegrała się 97 lat temu zadecydowała o tym, że Polska odzyskała niepodległość, a Europa została uratowana przed widmem bolszewizmu.

 

 

Źródło: Senat RP