Wizyta Marszałka Senatu RP w Paryżu.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 2 września 2017 r., w polskiej ambasadzie w Paryżu, wspólnie z licznie zgromadzonymi rodakami mieszkającymi we Francji czytał „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Tym samym, marszałek po raz kolejny przyłączył się do akcji Narodowego Czytania, którą honorowym patronatem objęła para prezydencka. Do lektury „Wesela” uczestników wydarzenia wprowadził profesor Piotr Biłos wybitny literaturoznawca. Fragmenty dramatu czytali: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, aktorka teatralna Elżbieta Koślacz-Virol oraz aktorka teatralna i filmowa Agnieszka Grzybowska. Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Polega ona na publicznym czytaniu obszernych fragmentów dzieł, które wybierane są w drodze głosowania. Wspólne czytanie dzieł narodowej literatury odbyło się już szósty raz. Senat, który jest opiekunem Polonii i Polaków poza granicami, przywiązuje ogromną wagę do edukacji polskiej młodzieży i dzieci żyjących z dala od ojczyzny, a także do znajomości języka polskiego. Wspólne czytanie lektur z rodakami z zagranicy wpisuje się w popularyzację polskich dzieł literackich i pięknej polszczyzny.

Tuż przed "Narodowym Czytaniem" marszałek Senatu złożył w Panteonie kwiaty na grobie Marii Skłodowskiej-Curie oraz odwiedził Instytut Radowy w Paryżu, który powstał z inicjatywy tej wybitnej polskiej uczonej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, odkrywczyni dwóch pierwiastków - radu i polonu.

Stanisław Karczewski spotkał się także z członkami i sympatykami Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i ich rodzin we Francji. Po przedstawieniu przez prezesa Jana Kukurykę celów i historii stowarzyszenia, głos zabrał marszałek Senatu: "Dziękuję wam za to, że przekazujecie wiedzę o bohaterstwie polskiego żołnierza walczącego na wszystkich frontach II wojny światowej. Dziękuję za dbałość o prawdę historii. Chylę czoła przed wami i wszystkimi naszymi bohaterami!". "Jesteście ambasadorami Polski we Francji" - dodał na zakończenie Stanisław Karczewski. Następnie zgromadzeni chwilą ciszy uczcili żołnierzy poległych w obronie Polski i Francji w czasie II wojny światowej. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą mord polskich oficerów w Katyniu.

Następnie delegacja Senatu wraz z polskim ambasadorem we Francji Tomaszem Młynarskim udała się do liczącej ok. 1500 uczniów Polskiej Szkoły im Adama Mickiewicza, gdzie odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Polska Szkoła w Paryżu została założona w 1842 roku z inicjatywy działaczy polskiej emigracji. Początkowo działała w miejscowości Batignolles, a następnie została przeniesiona do Paryża. Obecnie działa tu Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP we Francji, a kieruje nim Konrad Leszczyński. Zwracając się do uczniów i grona pedagogicznego, marszałek Karczewski podkreślił, jak ważna dla niego i polskiego Senatu jest widoczna aktywność Polonii francuskiej, w tym, działalność paryskiej polskiej szkoły. "Dla mnie to wielka radość widzieć tak wiele osób zaangażowanych w poznawanie polskiego języka, polskiej historii i wszystkiego, co jest związane z Polską. Zachęcam Was do dalszej nauki, a przede wszystkim do dalszego pogłębiania wiedzy o Polsce, o naszej tradycji i naszej pięknej, ale też często tragicznej historii. Przecież właśnie tu, do Francji przyjeżdżało tak wielu Polaków. Oni wybudowali tę szkołę, aby tę polskość podtrzymywać na obczyźnie" - powiedział marszałek - "Życzę wam, żebyście się zakochiwali w Polsce!"

Wizyta we Francji zakończyła się złożeniem kwiatów, na zabytkowym paryskim cmentarzu Pere-Lachaise, na grobie Fryderyka Chopina i przy pomniku Polaków poległych za Francję.

 

Zapraszamy do obejrzenia czytania "Wesela" w ramach akcji Narodowe Czytanie.

 

Zapraszamy do obejrzenia konferencji prasowej Marszałka Senatu.

 

 

Źródło: Senat RP

Video: Polonus Paris