Bilateralne spotkania na Forum Ekonomicznym.

W trakcie XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się 6 września 2017 r. z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy, a następnie z wiceprzewodniczącymi parlamentu Republiki Serbii.

Spotkanie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Andrijem Parubijem.

Politycy rozmawiali m.in. o przejściach granicznych między obu państwami, o tzw. planie Marshalla dla Ukrainy, a także o wspólnych inicjatywach.

Marszałek wyraził zadowolenie z udziału w Forum przewodniczącego Parubija. Podkreślił, że jego udział w Forum Europa Karpat podnosi prestiż tego wydarzenia. Marszałek poinformował przewodniczącego, że wkrótce udaje się do Kijowa, gdzie odbędzie się uroczystość nadania imienia Zbigniewa Religi bibliotece medycznej.
Przewodniczący Rady Najwyższej prosił marszałka o wsparcie w kwestii rozbudowy istniejących i otwarcia nowych przejść granicznych między Polską a Ukrainą. Zdaniem Parubija wprowadzenie ruchu bezwizowego dla Ukraińców sprawiło, że tych przejść jest za mało. Podkreślił, że strona ukraińska już zarezerwowała w swoim budżecie pieniądze na ten cel. Mówił, że potrzebna jest koordynacja prac ze strona polską. Podkreślił, że jedno z przejść zbudowane zostanie w Bieszczadach, co może wpłynąć na rozwój ruchu turystycznego między obu państwami.

Marszałek zapewnił przewodniczącego o wsparciu dla budowy przejść granicznych. Zdaniem marszałka to będzie służyło umacnianiu przyjaźni i zrozumieniu między obu społeczeństwami. Takie zrozumienie służy budowie bezpiecznej przyszłości. Marszałek podkreślił, że do Polski przyjeżdża dużo Ukraińców i ich obecność jest akceptowana przez polskie społeczeństwo. Politycy ponadto rozmawiali o wspólnej inicjatywie napisania listu w sprawie Nord Stream II i „Planie Marshalla” dla Ukrainy.

Spotkanie z serbskimi politykami, wiceprzewodniczącymi parlamentu Republiki Serbii: Vladimirem Marinkowiciem i wiceprzewodniczącą Gordaną Ćomić, którzy przyjechali do Krynicy na Forum Europa Karpat.

Na spotkaniach rozmawiano o przyszłości Unii Europejskiej i unijnych aspiracjach Serbii.

Marszałek Karczewski podkreślił, że Polska wspiera aspiracje Serbii. Zdaniem marszałka Unia Europejska powinna być otwarta na wszystkie kraje, które wyznają wartości Europy Zachodniej. Dodał, że Polska przeciwna jest Europie dwóch prędkość. Powiedział też, że docenia stabilizacyjną rolę w regionie Bałkanów Zachodnich.


Wiceprzewodniczący Marinkowić wyraził obawy, że Europa dwóch prędkości zamknie Serbii i innym krajom starającym się o przyjęcie do UE drogę do uczestnictwa w tym europejskim projekcie. Poinformował marszałka o aktualnym stanie przygotowań Serbii do członkostwa w UE; Serbia ma otwartych 10 rozdziałów negocjacyjnych, zabiega o zmniejszenie długu publicznego, ściągnęła do kraju inwestycje zagraniczne na kwotę 2 mld euro. Powiedział też, że Serbia popiera wszystkie inicjatywy regionalne - Trójmorze, Europa Karpat, inicjatywa naddunajska. Politycy uznali, że wymiana gospodarcza między Polską a Serbia jest na zbyt niskim poziomie w stosunku do potencjału obu gospodarek i stwierdzili, że będą zabiegać o poprawę relacji handlowych i gospodarczych.
Serbscy politycy prosili marszałka o utworzenie w polskim parlamencie grupy przyjaźni polsko-serbskiej, które może stanowić dodatkowy impuls do pogłębienia stosunków dwustronnych.

 

 

Źródło: Senat RP