Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął 12 września 2017 r. w Senacie delegację deputowanych Parlamentu Iraku, na czele której stał Abdulbari Mohammed Fares Al-Zebary, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych.
Spotkanie zdominowały kwestie rozszerzenia kontaktów parlamentarnych i pomocy Polski dla odbudowującego się ze zniszczeń wojennych Iraku. Obecny na spotkaniu był ambasador Iraku w Polsce Asaad Sultan Hachim Abu Gulal.
Marszałek Karczewski zapewnił stronę iracką, że polskie władze przywiązują bardzo dużą wagę do polsko-irackich kontaktów parlamentarnych. Przewodniczący Al-Zebary poinformował, że w następnej kadencji parlamentu oprócz Rady Reprezentantów ma także działać Rada Federacji, co przyczyni się do ułatwienia relacji między parlamentarzystami. Sameerah Jaafar Ali Al-Musawi, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Iracko–Polskiej, wyraziła prośbę, aby w polskim parlamencie powstał odpowiednik tej grupy, który ułatwiłby bezpośrednie kontakty parlamentarne, co byłoby cenne w procesie odbudowy Iraku. Zaapelowała też ona o podniesienie rangi przedstawicielstwa dyplomatycznego Polski w Iraku – z poziomu chargé d’affaires do ambasadora. Marszałek Senatu zadeklarował, że będzie wspierał starania strony irackiej.
Abdulbari Mohammed Fares Al-Zebary podkreślił, że Irak, który właśnie odnosi zwycięstwo w walce z terroryzmem Państwa Islamskiego, liczy na pomoc Polski w odbudowie zniszczeń wojennych. „Irak zwyciężył zbrodniczą organizację ISIS w imieniu wolnego świata. Nie zapominamy o roli Polski w tym zwycięstwie, Polski, która jest zawsze z nami. Naród iracki nadal walczy, ponosi wielkie ofiary, ale jest niezłomny w tej walce. Dziękujemy Wam za wsparcie w naszej walce – militarne, doradcze i humanitarne. Ze swej strony gotowi jesteśmy wspierać Polskę na arenie międzynarodowej, tak jak to uczyniliśmy w kwestii wyboru na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych”- powiedział. Zwrócił on uwagę na fakt, że zaangażowany w działania wojenne Irak nie zszedł z drogi demokracji, a wybory odbywają się terminowo. Jego zdaniem, istniały obawy, iż walczący Irak wybierze drogę dyktatury, jednak do tego nie doszło. Państwo irackie nie dopuściło również do ingerencji „regionalnych przeciwników zaniepokojonych nowocześnie demokratyzującym się krajem”. „Przed nami wielka odbudowa kraju. Prosimy Polskę, aby jak zawsze stała u naszego boku i pomogła nam w odbudowie zdewastowanego Iraku” - zwrócił się do marszałka Senatu przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych irackiego parlamentu.
Marszałek Senatu oświadczył, że członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to wielki zaszczyt, obowiązek i zadanie, przypominając jednocześnie, że nasz kraj nigdy nie szczędził starań, aby dbać o bezpieczeństwo na świecie. Zaznaczył przy tym, że zagrożeń dla światowego pokoju jest bardzo wiele, jak chociażby ostatnie bardzo niepokojące próby nuklearne Korei Północnej. „Z uznaniem i wdzięcznością patrzymy na Waszą walkę o wolny świat- walkę ze zbrodniczymi organizacjami. Doceniamy wysiłek irackiego narodu w zachowaniu pełnej integralności państwa. Z radością witamy ostatnie zwycięstwa – chociażby w Mosulu. Walka z terroryzmem nie jest walką lokalną, tylko globalną. Zapewniam, że Polska nadal będzie wspierać Irak w jego walce i w odbudowie z wojennych zgliszcz” – powiedział Stanisław Karczewski.
Podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele mniejszości kurdyjskiej i wspólnoty chrześcijańskiej w Iraku, omawiano także kwestie przeprowadzenia 25 września br. referendum na temat niepodległości Kurdystanu, walki z korupcją, w której strona iracka chętnie skorzystałaby z osiągnięć Polski, zwiększenia liczby irackich studentów w naszym kraju .
Abdulbari Mohammed Fares Al-Zebary , 1963, ukończył inżynierię mechaniczną w Wielkiej Brytanii oraz nauki polityczne i prawo w Iraku. Reprezentuje Patriotyczną Unię Kurdystanu. W latach 2006 - 2010 był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych Rady Reprezentantów (irackiego parlamentu), w latach 2014 – 2016 jej wiceprzewodniczącym, a od 2016 jest jej przewodniczącym.
Źródło: Senat RP