Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 18 września 2017 r. wziął udział w uroczystościach wręczenia odznaczeń im. Antoniny i Jana Żabińskich, Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.
Marszałek podkreślił, jak wielkim bohaterstwem wykazali się odznaczeni, narażając życie swoje i swoich rodzin, aby ocalić innego człowieka.
Stanisław Karczewski zaznaczył, że Polska była jedynym krajem, w którym w czasie II wojny światowej za pomoc Żydom groziła kara śmierci. „Ciesze się, że mogę być z bohaterami, którzy narażając swoje życie, narażając życie swoich rodzin pomagali innym. Bardzo nisko się wam kłaniam. Bardzo dziękuję, że jesteście z nami.”
Marszałek mówił o wspólnej historii Polaków i Żydów. Podkreślił, że drogi obu narodów splatają się od początków państwa polskiego. „Żyliśmy wokół siebie, byliśmy zafascynowani wzajemnie swoją wiarą, historią i tradycją. Tak wielu tu przybyło między XI, a XV w., kiedy inne kraje były nietolerancyjne - nie chciały przyjmować Żydów. To polski naród przyjął odważnie w Polsce Żydów” – podkreślił Stanisław Karczewski. Przypomniał również, że przed II wojną światową w Polsce mieszkało 3 mln 400 tys. Żydów, co stanowiło ponad 10 % populacji.
Marszałek Karczewski wyraził wdzięczność prezesowi fundacji From the Depths Jonnemu Danielsowi za działalność organizacji. "To, co pan robi jest wielkie, wspaniałe, zasługuje na najwyższe uznanie. Dziękuję bardzo, bo pan odnajduje w historii tych ludzi, te osoby, które pewnie już dawno należało nagrodzić. Pan robi tak wiele, aby nasze narody - polski i żydowski - były bliżej siebie" – mówił marszałek.
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił, że nie można zapomnieć o Holokauście, który był wyrazem największego zła. Tak, jak nie można zapomnieć o bohaterach, którzy nie zapomnieli w tamtych czasach o człowieczeństwie. „Temu skrajnemu złu przeciwstawiło się coś, co można określić śmiało jako skrajne dobro, jako bohaterstwo tej najwyższej próby, bohaterstwo, które nie cofało się przed ryzykiem tortur, śmierci, przed ryzykiem śmierci najbliższych, nawet własnych dzieci." – podkreślił prezes PiS.
Odznaczone medalami im. Antoniny i Jana Żabińskich zostały Siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi, które uratowały ponad 750 osób. Uhonorowana została Natalia Jakoniuk wraz z rodziną. Byli oni jedną z rodzin, które w Przeradzu Małym na Mazowszu ukrywały Żydów. Odznaczenie przyznano także pośmiertnie Janowi Kawczyńskiemu, który za pomoc Żydom w 1944 r. został zamordowany przez Niemców wraz z żoną Heleną oraz córką Magdaleną.
W uroczystościach wzięli udział m. in.: wicemarszałek Knessetu Yehiel Hilik Bar, senator Anna Maria Anders, posłowie, przedstawiciele władz państwowych i miasta st. Warszawy, delegacja Kongresu USA oraz osoby odznaczone tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
Uroczystość odbyła się w warszawskim ogrodzie zoologicznym, przy willi Antoniny i Jana Żabińskich, którzy w latach 1943-1945 uratowali ponad 300 Żydów ukrywając ich na terenie ZOO. Za swoje bohaterstwo otrzymali w 1965 r. tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznawany przez Instytut Yad Vashem. Odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich zostały wręczone po raz pierwszy w 2016 r. Przyznaje je Fundacja From The Depths Polakom, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej.
Źródło: Senat RP