Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie otrzymała imię prof. Zbigniewa Religi.

Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie 12 października 2017 r. otrzymała imię prof. Zbigniewa Religi. W uroczystości uczestniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Kreśląc sylwetkę prof. Religi marszałek wskazał na jego determinację i upór w dążeniu do celu, na jego tytaniczną pracę i uczciwość. Życzył Ukrainie, by szła drogą, którą wytyczył prof. Religa.

„Polska i polski rząd wspierają Ukrainę w drodze do Unii Europejskiej, wspierają też reformy przeprowadzane na Ukrainie. Byliśmy i będziemy ambasadorami Ukrainy w Europie” – powiedział marszałek Karczewski.

Marszałek Senatu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania polskiej biblioteki w Kijowie za „piękny gest pamięci”, jakim jest nadanie tej bibliotece imienia prof. Zbigniewa Religi . Podziękował żonie prof. Religi Annie Wajszczuk-Relidze i jego rodzinie za przekazanie księgozbioru bibliotece.

Przypomniał, że profesor był wspaniałym lekarzem, chirurgiem i kardiochirurgiem, ale również naukowcem, politykiem i społecznikiem. Zaznaczył, ze miał zaszczyt znać profesora jako polityka. ”Jest dla mnie wzorem, zawsze wiedział czego potrzebują Polacy i Polska” – powiedział marszałek. „Nie było dla niego rzeczy niemożliwych” – dodał.

Przypomniał, że profesor Religa w sytuacji beznadziejnej, komunistycznej rzeczywistości, dzięki uporowi, ogromnej sile woli, determinacji - wbrew wszelkim przeciwnościom doprowadził do pierwszej w Polsce transplantacji serca, stworzył ośrodek transplantologii. Dokonał, w tamtych latach rzeczy niemożliwej.

Marszałek podziękował wszystkim inicjatorom, darczyńcom i opiekunom biblioteki.

Marszałek Senatu i Adam Bala, prezes Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. I.J. Paderewskiego na ręce dyrektor Biblioteki Narodowej Nauk Medycznych Raisy Pawlenko przekazali portret prof. Religi i kilka nowych wydawnictw medycznych.

Uroczystość zwieńczyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy wejściu do Polskiej Biblioteki Medycznej.

Polska Biblioteka Medyczna została otwarta rok temu w Kijowie. Wcześniej była działem przy Narodowej Bibliotece Medycznej w stolicy Ukrainy. Polscy lekarze, wydawnictwa i osoby prywatne przekazały już bibliotece 6,5 tys. czasopism i książek, wśród których jest księgozbiór prof. Religi.

 

 

Źródło: Senat RP