Od spotkania z kierownictwem polskiego muzeum w Rapperswil 14 października 2017 r. rozpoczęła się dwudniowa wizyta delegacji Senatu w Szwajcarii.
Marszałek obiecał, że będzie wspierał kierownictwo muzeum w staraniach o zachowanie siedziby w zamku.
Przedstawiciele polskiego Senatu na czele z marszałkiem Stanisławem Karczewskim przybyli do Szwajcarii na obchody 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Wizyta będzie okazją do spotkania ze szwajcarską Polonią oraz do rozmów z wiceprzewodniczącym szwajcarskiego parlamentu Dominiquem de Baumanem.
W skład delegacji wchodzą senatorowie Grażyna Sztark i Ryszard Majer.
Muzeum w Rapperswil jest najstarszą polską instytucją kulturalną na terenie Szwajcarii. Jest ono ważnym ośrodkiem kulturalno-informacyjnym. Dalsze funkcjonowanie muzeum w zamku jest zagrożone. Władze miasta i gminy mają inną koncepcję zagospodarowania zamku. Nie przewidują w nim muzeum polskiego.
„Muzeum w Rapperswil to miejsce od ponad 140 lat związane z Polską i z Polakami. To instytucja, która przechowuje istotną część naszego dziedzictwa narodowego, związana jest z polską emigracją z wybitnymi postaciami naszego życia politycznego, społecznego i kulturalnego. Zbiory muzeum są darem serca Polaków, którzy nie mogąc wrócić do kraju, stworzyli miejsce, gdzie kultywowana jest pamięć o zbiorowych i indywidualnych losach naszych rodaków, gdzie przechowuje się narodowe pamiątki i zabytki polskiej kultury” – powiedział marszałek.
Dyrektor muzeum Anna Buchmann prosiła marszałka o wsparcie Senatu dla muzeum i walki o jego siedzibę. Podkreśliła, że muzeum nie jest instytucją typowo polonijną. Jest nastawione na popularyzację polskiej historii i kultury oraz informowanie o obecności i dokonaniach Polaków w Szwajcarii. Dodała, że Szwajcarzy nie rozumieją, jak ważne jest to miejsce dla Polaków, bo nigdy niczego nie stracili.
W niedzielę 15 października w Solurze odbędą się uroczystości 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Naczelnik insurekcji z 1794 r., polski i amerykański generał, uczestnik walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, obywatel honorowy Republiki Francuskiej zmarł w Solurze 15 października 1817 r.
Senat rok 2017 ustanowił Rokiem Tadeusza Kościuszki. W podjętej uchwale czytamy m.in.: „..Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki, by naród polski oddał należny hołd pamięci swego bohatera, bohatera światowej sławy, a także by młodym pokoleniom wskazać przykład służby i poświęcenia dla Ojczyzny i aby wzmocnić przez to kondycję duchową narodu”. W uchwale przypomniano, że „Wielkość i dziejowe zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, która w listopadzie 2015 r. podjęła uchwałę, na podstawie której obchody 200 - lecia zgonu Kościuszki będą się odbywać pod patronatem UNESCO”.
Źródło: Senat RP