Gala konkursu „List do Ojca. List do Taty”.

18 października 2017 r. w Senacie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom 4. edycji konkursu „List do Ojca. List do Taty”, w których uczestniczył Marszałek Stanisław Karczewski.

Konkurs został zorganizowanego przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Cyryla i Metodego/Inicjatywa Tato.Net pod honorowym patronatem rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. Podczas uroczystości konkursowe listy czytał aktor Radosław Pazura.

Pierwszą nagrodę otrzymał Kajetan Bajorski ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Rybniku (okręg wyborczy senatora Wojciecha Piechy), drugą – Zuzanna Bartczak ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie (okręg wyborczy senatora Przemysława Błaszczyka), trzecią zaś Joanna Klimczyk ze Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie (okręg wyborczy senatora Marka Pęka). W konkursie przyznano także 5 równorzędnych wyróżnień: Maksymilianowi Żakowi ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana III Sobieskiego w Rzeszowie (okręg wyborczy senatora Aleksandra Bobko), Kacprowi Wypiórowi ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wodzisławiu Śląskim (okręg wyborczy senatora Adama Gawędy), Michałowi Negowskiemu z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliusza Słowackiego w Starogardzie Gdańskim (okręg wyborczy senatora Antoniego Szymańskiego), Klaudii Karczmarek ze Szkoły Podstawowej im. Heleny Mniszek w Sabniach (okręg wyborczy senatora Waldemara Kraski) oraz Piotrowi Przybyle z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 48 im. Juliusza Ligonia w Katowicach (okręg wyborczy senatora Andrzeja Misiołka).

Jak podkreślił przewodniczący komisji rodziny senator Jarosław Duda, Senat, organizując konkurs „List do taty”, pragnie zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę ojca w życiu dziecka. Jak podkreślił, do udziału w jego kolejnych edycjach udało się zaprosić dużą liczbę szkół i środowisk lokalnych.Serdecznie dziękował 34 senatorom, na których spoczął główny ciężar przeprowadzenia konkursu w ich okręgach wyborczych. Dzięki temu powstały piękne i wzruszające listy.

Zwracając się do laureatów, marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że „List do taty” to jedna z tych inicjatyw, która wychodzi poza parlamentarną codzienność i spór polityczny, łączy senatorów różnych opcji. Dzięki emocjom wyrażonym w listach możemy zobaczyć jak w zwierciadle świat naszych dzieci zarówno ten pełen trudnych sytuacji, jak i radosnych zdarzeń. Listy pokazują emocje dzieci, które głęboko przeżywają rozstanie rodziców czy ich wyjazdy za pracą. Dlatego naszym obowiązkiem jest pokazywać, jak bardzo dzieciom zależy na szczęściu i stałości rodziny. Listy potwierdzają sens wspierania rodziny. To zadanie nie tylko dla nas, ale także dla naszych dzieci, które w przyszłości będą musiały zadbać o swoje rodziny.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak przypomniał, że 18 października obchodzimy światowy dzień godności. Jego zdaniem na godności właśnie należy budować i wzmacniać prawa człowieka, także prawa dziecka. Nawiązując do postaci senator Marii Łopatkowej, przypomniał jej inicjatywę wpisania do kodeksu rodzinnego prawa dziecka do miłości, która wywołała popłoch wśród prawników. A przecież każda z inicjatyw, które podejmujemy na rzecz dzieci, musi zawierać ten element. Z konkursowych listów widać jak dzieciom potrzebny jest tata, nie „władca” rodziny, ale przyjaciel, na którego odpowiedzialność możemy liczyć. Listy skłaniają do refleksji, czy na pewno robimy wszystko, by dzieci były najważniejsze. Ich lektura powoduje, że stajemy się lepsi.

Dariusz Cupiał z Fundacji im. Cyryla i Metodego/Inicjatywa Tato, gratulując laureatom konkursu, podkreślił, że jego rozstrzygnięcie to okazja do radości i satysfakcji. Nawiązując do relacji dziecko – ojciec, przypomniał słowa Marka Twaina, jak mając 12 lat, uważał swojego ojca za idiotę, by w wieku 28 lat zadziwić się, jak bardzo zmądrzał przez te 16 lat. Dariusz Cupiał dodał, że wielokrotnie miał możliwość obserwowania podczas prowadzonych przez siebie warsztatów dla ojców i ich dzieci niezwykłej mocy ich relacji. Jego zdaniem to w odpowiedzialnym ojcostwie znajduje się klucz do błogostanu rodziny.

A oto jak w dojrzały sposób o swoich ojcach, ich roli i świadomym ojcostwie pisali laureaci konkursu:

„Mój Tata nie jest Supermenem, nie posiada superzdolności, ale jest moim superbohatereem. Jest wspaniały, pomaga mi i bardzo Go kocham. Każdego dnia przyglądam mu się z podziwem, świat bez Niego byłby pusty i nieciekawy”.

„Wiem o tym, że czasem dajesz mi fory w grach. Dziękuję Ci za to. Jesteś super! Czuję się wtedy, jakbyś otulał mnie ramionami i wiem, że dam sobie ze wszystkim radę, że wygram, bo Ty jesteś ze mną”.

„Dziękuję, że z mamą czuwasz przy mnie, gdy jestem chora, przytulasz, gdy stłukę kolano, całujesz, gdy jadę na wycieczkę, głaszczesz, gdy boli brzuszek i pocieszasz, gdy dostaję złą ocenę w szkole. Dziękuję, że zawsze uśmiechasz się na mój widok, nawet gdy jestem niegrzeczna i nieposłuszna”.

Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu, którego celem jest propagowanie idei świadomego i dojrzałego ojcostwa, było możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu senatorów i dyrektorów oraz nauczycieli szkół w całej Polsce. W obecnej edycji wzięło udział 34 senatorów, którzy czytali i oceniali nadesłane prace przez 3256 uczniów z klas czwartych i piątych szkół podstawowych. Konkursowy list miał opisywać relacje z tatą, ojczymem czy ojcem zastępczym i stanowić próbę odpowiedzi na pytanie: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata?.

Listy, które wygrały w okręgach, oceniało następnie jury, biorąc pod uwagę umiejętność pokazania roli ojca w życiu dziecka, samodzielność i szczerość wypowiedzi, a także jej formę. Nagrody laureatom okręgowym ufundowali senatorowie, oni też opłacili ich przyjazd do Warszawy wraz opiekunami. Nagrody dla finalistów konkursu ufundowała Kancelaria Senatu i rzecznik praw dziecka. Podczas pobytu w stolicy laureaci konkursu zwiedzili parlament i odwiedzili Centrum Nauki Kopernik.

Pierwszą edycję konkursu „List do Ojca. List do Taty” przeprowadzono w 2011 r., drugą – w 2013 r., a trzecią w 2015 r.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Gali.

 

 

Źródło: Senat RP