Marszałek Senatu wyróżniony za pomoc Polakom na Wschodzie i repatriantom.

Medalem za pomoc Polakom na Wschodzie przyznawanym przez Związek Repatriantów Rzeczpospolitej Polskiej oraz statuetką Fundacji 12 Gwiazd „za wniesiony wkład w powrót repatriantów do Ojczyzny” został uhonorowany marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Wręczenie odznaczeń odbyło się w Kinotece podczas prapremiery dokumentalnego filmu „Złączyć się z narodem”.

Dziękując za wyróżnienie marszałek Karczewski, zapewnił, że będzie robił wszystko co w jego mocy, aby Ci, którzy zechcą wrócić do Ojczyzny mieli taką możliwość. Dodał, że był w Kazachstanie i zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy wrócą. Marszałek zapewnił, że będzie nadal monitorował działanie ustawy, a także jej skutki. Przypomniał, że ustawa była już poddana nowelizacji, właśnie po to, aby najlepiej i najskuteczniej przebiegał proces repatriacji.

Marszałek także podziękował, ustępującej tego dnia z urzędu, premier Beacie Szydło, która również została wyróżniona medalem i statuetką. Podkreślił, że ustawa o repatriacji jest wielkim dziełem i zasługą rządów „Prawo i Sprawiedliwość”. Dodał, że o tym jak ważna i potrzebna była to ustawa świadczył wynik jej głosowania. „Wszyscy głosowali za tą ustawą, nawet ta +totalna opozycja+” – mówił. Uhonorowano także przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów, ministra Henryka Kowalczyka.

Członek Zarządu Fundacji 12 Gwiazd Piotr Budnik zdradził, że inspiracją do powstania filmu była historia 40-letniego mężczyzny, „który marzył o tym, żeby przyjechać do Polski i poczuć się Polakiem w swoim ojczystym kraju". „Był tu miesiąc, wrócił do Kazachstanu i powiedział bardzo charakterystyczne słowa: +wolę umrzeć tutaj jako Polak, niż żyć w Polsce jako tzw. ruski+”.

Twórcy filmu opowiadając „o historii i obecnym życiu naszych rodaków zesłanych do Kazachstanu oraz ich potomków, którzy czują się nadal Polakami” podkreślają jak ważna jest życzliwość dla repatriantów. „Już raz zostali wygnani z domów, do których mają prawo wrócić, my musimy im pomóc, bo znów muszą zostawić wszystko. To jest naprawdę trudna decyzja, żeby po raz kolejny zmienić całe swoje życie" – powiedział reżyser i scenarzysta Jerzy Szkamruk.

Zdaniem prezes Związku Repatriantów Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandry Ślusarek znowelizowana w tym roku ustawa o repatriacji daje szanse na uzyskanie wsparcia państwa polskiego, które „musi wziąć odpowiedzialność za repatriację”. „Nigdy nie było takich warunków jakie są teraz” – mówiła prezes podkreślając, że możliwość powrotu została repatriantom stworzona.

Reżyser filmu Jerzy Szkamruk, podkreślał, że rodacy mieszkający w Kazachstanie nie chcą wracać do Polski tylko z powodów ekonomicznych. Jak przekonywał „to jest autentyczna, patriotyczna tęsknota za krajem".

Pokaz poprzedziło rozdanie statuetek Fundacji 12 Gwiazd dla osób zasłużonych w działalności na rzecz repatriantów. Statuetkę otrzymali: biskup archidiecezji NMP w Astanie Tomasz Peta, prezes Związku Repatriantów RP Aleksandra Ślusarek, ambasador Republiki Kazachstanu w RP Margulan Baimukhan, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl oraz dyrektor stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel.

Film „Złączyć się z narodem” patronatem honorowym objął marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

 

Źródło: Senat RP