Dyplomacja parlamentarna ma duże znaczenie w relacjach między państwami, bo ociepla je i tworzy klimat do współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej – mówił 19 grudnia 2017 r. Stanisław Karczewski na spotkaniu z Klubem Ambasadorów Mówiących po Polsku.
Spotkanie odbyło się w ambasadzie Chorwacji. Marszałek na spotkaniu mówił o aktualnej sytuacji politycznej w Polsce.
Ambasador Chorwacji Andrea Bekić na początku spotkania powiedziała, że na spotkania w klubie zapraszani są politycy, którzy mają wpływ na kreowanie polityki wewnętrznej i zagranicznej Polski.
Marszałek podziękował ambasadorom za ich pracę i zaangażowanie. Mówił o dyplomacji parlamentarnej i spotkaniach z szefami parlamentów innych państw. Zaznaczył, że Polska jest częścią Unii Europejskiej, która stoi obecnie przed podjęciem ważnych decyzji. Podkreślił, że w Polsce jest bardzo wysoki poziom akceptacji społeczeństwa dla członkostwa w UE. Przypomniał, że jedyne referendum udane w Polsce w ostatnich latach , cieszące się wysoką frekwencją to było referendum ws. naszej akcesji do Unii. Marszałek mówił o innych referendach, które miały bardzo niską frekwencję, co zniechęca do tej formy demokracji. Dodał, że prezydent Andrzej Duda zaproponował przeprowadzenie referendum konstytucyjnego 11 listopada przyszłego roku. Trzeba będzie zatem rozstrzygnąć czy ma to być referendum jednodniowe, czy dwudniowe, czy data, przypadająca w święto narodowe i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry termin referendum. Zdania w tej kwestii, według marszałka, są podzielone. Decyzja zapadnie w tej sprawie na początku przyszłego roku – poinformował marszałek.
Marszałek mówił, że w Polsce wyczuwalne jest duże napięcie polityczne. „Są różne wizje rozwoju naszego kraju, o to się spieramy i ten spór jest zauważalny” – powiedział marszałek. Podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość jest siłą polityczną w Polsce, która dokładnie realizuje swój program wyborczy i ma determinację, by zapoczątkowane reformy doprowadzić do końca. Wyraził nadzieję na pozytywny finał tych prac, a także, że obiekcje unijne wobec reformy sądów wygasną, a reformy na których zależy PiS wejdą w życie. Podkreślił, że zjednoczonej prawicy zależy na tym, by wszystko wyjaśnić, by wymiar sprawiedliwości działał sprawnie, by wyroki zapadały sprawiedliwe, by sąd był niezależny, by sędziowie nie kierowali się poglądami politycznymi i nie ulegali naciskom politycznym.
Marszałek mówił o genezie sporu politycznego w Polsce – podkreślił, że politycy PiS i PO w większości mają ten sam rodowód solidarnościowy. „Łączyły nas wspólne cele – chcieliśmy obalić ustrój komunistyczny, chcieliśmy, by Polska była państwem suwerennym” – powiedział . Zaznaczył, że drogi rozeszły się po 2005 r. „Część z nas już wtedy chciała reform, które teraz są przeprowadzane” – zaznaczył. Wyraził nadzieje, że ten spór uda się zakończyć, a sądy będą sprawnie pracować.
Marszałek powiedział o planach na przyszły rok. Podkreślił, że upłynie on pod znakiem reformy służby zdrowia, realizacji programu mieszkanie plus i wyborów samorządowych, a także obchodów 100 rocznicy niepodległości Polski.
Ambasador Chorwacji pytała marszałka jaki jest cel organizowanego od dwóch lat przez marszałków Sejmu i Senatu Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. Marszałek powiedział, że jednym z celów jest stworzenie dobrej atmosfery do współpracy z państwami tego regionu, dzielenie się z krajami aspirującymi do UE doświadczeniem akcesyjnym, a także otwarcia szerzej drzwi do Unii Europejskiej dla tych państw, które o to zabiegają. Marszałek na ręce ambasadorów złożył zaproszenie do udziału w tegorocznym szczycie dla przewodniczących parlamentów.
Ambasadorowie Litwy i Słowacji pytali marszałka dlaczego w Polsce potrzebna jest zmiana konstytucji . Marszałek podkreślił, że obecna konstytucja ma 20 lat i nieprecyzyjnie określa kompetencje władz w zakresie polityki zagranicznej i obronnej. Są też kwestie fundamentalne, które należy rozstrzygnąć np. jaki ma być system rządów. Prezydent chce, by Polacy w referendum wypowiedzieli się na ten temat.
Marszałek podziękował ambasadorom za spotkanie i złożył życzenia świąteczne i noworoczne.
Źródło: Senat RP