Pierwszy Szczyt Parlamentarny w Formacie Bukareszteńskim.

Gospodarzami pierwszego Szczytu Parlamentarnego w Formacie Bukareszteńskim - B9 byli przewodniczący Senatu Rumunii Călin Popescu-Tăriceanu i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W Bukareszcie 18 kwietnia 2018 r. spotkali się przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich, Bułgarii i Rumunii.

Marszałek Karczewski podkreślił, że celem spotkania jest wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestii obronności. Poruszono problem podziału obciążenia i mobilność sił zbrojnych. Odnoszono się do sytuacji w naszym regionie i Syrii.

W spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz przewodniczący Izby Deputowanych Parlamentu Rumunii Liviu Dragnea. Gośćmi honorowymi szczytu byli: Gerard Larcher, przewodniczący Senatu Francji, Paolo Alli, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, generał Curtis M. Scaparrotti, Naczelny Dowódca Sojuszniczy na Europę (SACEUR) oraz Klaus Iohannis, prezydent Rumunii. Pozostałe parlamenty reprezentowali: Viktoras Pranckietis, przewodniczący litewskiego Seimasu, Andrej Danko, przewodniczący Rady Narodowej Słowacji, Emil Hristov, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Bułgarii, Hannes Hanso, przewodniczący estońskiej Komisji Obrony, Ojars Kalnins oraz przewodniczący łotewskiej Komisji Spraw Zagranicznych.

Głównym tematem dyskusji przewodniczących parlamentów krajów wschodniej flanki NATO, było zwiększenie wzajemnej świadomości w dziedzinie obrony i polityki prewencyjnej, komunikacji strategicznej, podziału obowiązków, mobilności oraz pogłębienie współpracy między NATO a Unią Europejska. Politycy mówili o zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Rozmawiano także o pogłębieniu współpracy między NATO i Unią Europejską.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zabrał głos w tzw. sesji otwierającej, a następnie uczestniczył w sesji zatytułowanej „Od Warszawy do Brukseli – głosy ze wschodniej flanki NATO". W trakcie której przewodniczący rozmawiali o wysuniętej obecności NATO, podziale obciążeń, stosunkach z partnerami wschodnimi oraz z Rosją, tzw. „postawie odstraszającej i obronnej”, promowaniu stabilności, walce z terroryzmem i mobilności wojskowej. Poinformował, że przewodniczący parlamentów „bukareszteńskiej dziewiątki” ustalili, że spotkają się na kolejnym szczycie, który odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu 2019 roku w Warszawie.

Marszałek Stanisław Karczewski, wraz z wicemarszałkiem Bogdanem Borusewiczem, w czasie wizyty w stolicy Rumunii złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W asyście wojska hołd bohaterom oddali wszyscy szefowie parlamentów przybyli na szczyt.

„W tym roku my świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a Rumunia – 100. rocznicę tzw. wielkiego zjednoczenia” – podkreślał marszałek Karczewski otwierając wystawę poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Dodał, że Polskę i Rumunię, choć oddalone, łączyło przez lata marzenie o niepodległości i suwerenności. Wystawę „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy” można oglądać w Muzeum Historii Miasta Bukareszt. Ekspozycję przygotowała Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku na prośbę polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pokazano na niej także związki Józefa Piłsudskiego z Rumunią. Wersję w języku rumuńskim opracował Instytut Polski w Bukareszcie.

Format Bukareszteński, znany również jako format B9, jest platformą konsultacji i dialogu krajów tworzących wschodnią flankę NATO - od Morza Czarnego po Morze Bałtyckie. Forum dyskusyjne w tym formacie zostało powołane w 2015 r. podczas pierwszego szczytu na poziomie szefów państw: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Od tego czasu zostało ono rozszerzone o konsultacje na poziomie ministrów spraw zagranicznych. Efektem tych konsultacji był wkład w przygotowanie Szczytu NATO 2016 w Warszawie.

 

 

Źródło: Senat RP