Spotkanie z finalistami Olimpiady Historii Polski z Ukrainy.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się 2 lipca 2018 r. w Senacie z finalistami Olimpiady Historii Polski organizowanej na Ukrainie.

Do Warszawy na finał olimpiady przyjechała grupa 14 najlepszych uczniów. Wyłonieni zostali w dwóch etapach. W pierwszym wzięło udział prawie 300 uczniów z 11 miast Ukrainy. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 69 osób. Laureaci trzeciego etapu odbiorą dyplomy i nagrody 3 lipca 2018 r. podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Marszałek Karczewski podkreślił, że już sam udział w olimpiadzie historycznej jest bardzo ważny. Podziękował uczniom za trud poznawania historii Polski, a ich nauczycielom za inspirowanie młodzieży do poszukiwania swoich korzeni. Mówił, iż wie z własnego doświadczenia, jak ważną rolę pełnią pedagodzy w pobudzaniu w uczniach ciekawości i chęci poznawania historii. „Wiedza na temat tego, skąd pochodzimy i jakie są nasze korzenie buduje naszą tożsamość. Dzięki niej możemy świadomie podejmować decyzje i wyznaczać sobie drogę w życiu” – podkreślił Stanisław Karczewski.

Młodzi ludzie podkreślali, że możliwość wzięcia udziału w olimpiadzie była dla nich bodźcem do poznania historii Polski i zachęta do uczenia się języka polskiego. Wielu z nich deklarowało, że w przyszłości chciałoby studiować lub pracować w Polsce. Olimpijczycy opowiadali także, jak wielkie wrażenie zrobiła na nich Warszawa i jej historia. Zachwycali się szczególnie architekturą, zarówno Warszawską Starówką, jak i nowoczesnymi wieżowcami.

Marszałek wspomniał, że często spotyka się z młodzieżą polskiego pochodzenia z różnych stron świata. „Macie takie samo spojrzenie na świat, podobne marzenia. Choć żyjecie w różnych częściach świata, to tak wiele Was łączy. Pięknie mówicie o historii Polski i o Polakach” – zaznaczył marszałek.

Olimpiada Historii Polski skierowana jest do polskiej młodzieży w wieku od 15 do 17 roku życia, mieszkającej na terenie Ukrainy. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o historii Polski, rozwijanie zainteresowań historycznych uczniów oraz kształtowanie świadomości historycznej i wspieranie polskiej tożsamości na Ukrainie. Olimpiadę zorganizowała Fundacja Wolność i Demokracja we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym. Projekt został dofinansowany przez Senat ze środków przeznaczonych na opiekę nad Polonią i Polakami za Granicą.

 

 

Źródło: Senat RP