Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się 20 września 2018 r. z przewodniczącym Rady Państwowej Republiki Słowenii Alojzem Kovšcą.
Politycy rozmawiali o relacjach dwustronnych, o współpracy parlamentarnej, gospodarczej, a także o możliwościach współpracy w zakresie edukacji i turystyki. Po spotkaniu w Senacie odbyła się uroczystość wręczenia przewodniczącemu Kovšcy Odznaki Honorowej „Bene Merito”.
Przewodniczący Rady Narodowej wraz z delegacją składa wizytę w Polsce na zaproszenie Marszalka Senatu.
Odznaczenie nadane przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza wręczył wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Przewodniczący Rady Państwowej Republiki Słowenii Alojz Kovšca otrzymał tę Honorową Odznakę za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Wiceminister Wawrzyk podkreślił, że przewodniczący Rady Państwowej Republiki Słowenii należy do grona najbardziej przyjaznych Polsce polityków słoweńskich i dał się poznać, jako zdecydowany zwolennik rozwijania i pogłębiania współpracy z Polską. Przypomniał, że przewodniczący przyczynił się do upamiętnienia Polaków - żołnierzy armii austro-węgierskiej i niemieckiej, którzy walczyli na terenie dzisiejszej Słowenii w czasie I wojny światowej. Wraz z marszałkiem Senatu objął patronat nad odsłonięciem pomnika poświęconego tym żołnierzom w marcu tego roku.
Przewodniczący Kovšca – dziękując za odznaczenie powiedział, że traktuje je jako odznaczenie dla całej Rady Państwowej Słowenii, która pracuje na rzecz wzmocnienia relacji z Polską. „Żyjemy na różnych krańcach Europy, ale łączy nas historia i interesy i jeżeli chcemy budować wspólną Europę pokoju i dobrobytu musimy dobrze współpracować i koncentrować się na tym, co nas łączy, a nie dzieli” – powiedział Alojz Kovšca.
Podczas spotkania marszałek Senatu wskazał na bardzo dobry stan polsko-słoweńskich stosunków dwustronnych, w których nie ma problemów ani kwestii spornych. Dodał, że
lata 2017 – 2018 to okres intensyfikacji polsko-słoweńskiego dialogu na najwyższym szczeblu. Zaznaczył, że Polska jest zainteresowana dalszym rozwojem współpracy. Marszałek wyraził zadowolenie, wiele firm działa na rynku słoweńskim, a kolejni przedsiębiorcy z Polski chcą tam inwestować. Zaznaczył, że polska gospodarka dobrze się rozwija, że spada bezrobocie i jest coraz więcej miejsc pracy dla młodych ludzi, co powstrzymuje ich przed decyzjami o wyjazdach z kraju.
Przewodniczący Kovšca podkreślił, że nadal istnieje duży potencjał do współpracy między obu państwami. Dodał, że niestety wzrost gospodarczy w Słowenii nie jest tak stabilny jak w Polsce i ciągle Słowenia boryka się z wyjazdami z kraju młodych ludzi. Ich powodem jest brak perspektyw rozwoju i osiągnięcia sukcesu zawodowego w Słowenii. „Pracujemy nad tym, jak tych młodych ludzi zatrzymać w kraju” – powiedział przewodniczący. Zaznaczył, że Słowenia jest małym krajem, a w związku z tym rynek pracy jest też niewielki. Zdaniem przewodniczącego jest zapotrzebowanie na współpracę w zakresie edukacji – na wymianę studentów, staże i możliwość robienia specjalizacji dla absolwentów medycyny.
źródło: Senat RP