Zakończenie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

Na zakończenie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyła się 23 września 2018 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie uroczysta msza święta.

 

W nabożeństwie, któremu przewodniczył kard. Kazimierz Nycz uczestniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski, przedstawiciele Polonii – uczestnicy Zjazdu oraz mieszkańcy Warszawy. Mszę koncelebrował bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polskiego ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

„Chciałbym, żeby ta świątynia i nie tyko ta, lecz także historia i ludzie historii chcieli, także mój wielki poprzednik, a Wasz opiekun ksiądz prymas Józef Glemp, żeby to było także takie miejsce, w którym ludzie czują się jak u siebie. I żeby tutaj odbywały się tak ważne uroczystości kościelne, religijne i aby rozpoczynały się uroczystości państwowe w ważnych momentach. I myślę, że takim dniem i taką obecnością wspólną jest dzisiejsza eucharystia. Jesteście tutaj Wy, Polacy z krajów całego świata, reprezentanci Rady Polonii, jesteście także pielgrzymi z Polski i z Warszawy z innych parafii i parafianie, którzy na co dzień tutaj przychodzicie. Bo taki jest ten kościół, taka jest ta świątynia i taki jest i był zamiar jej budowania” – mówił podczas kazania kardynał Nycz. Przypomniał, że świątynia została wzniesiona jako wotum narodu polskiego, a obietnice jej budowy złożyli twórcy Konstytucji 3. Maja. Podkreślił, że dziś jest ona wyrazem wdzięczności za odzyskanie niepodległości. Zachęcił wszystkich Polaków w kraju i za granicą do uczestnictwa w jej dalszym tworzeniu.

Kardynał Nycz wyraził zgodę na przeznaczenie jednej z bocznych kaplic w Świątyni Opatrzności Bożej na Maryjną Kaplicę Polonijną. Prośba o to była zawarta w uchwale przyjętej na nadzwyczajnym zjeździe Rady Polonii Świata w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz czterdziestolecie rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II, którą odczytała Teresa Berezowska, prezes Rady Polonii Świata. Zwróciła się do Polonii i Polaków z prośbą o zaangażowanie się w przygotowanie kaplicy. „Wydaje nam się bardzo ważnym, aby w wotum narodu polskiego znalazło się również symbolicznie miejsce dla Polonii” – powiedziała.

Podczas nabożeństwa śpiewał chór polskiego zespołu pieśni i tańca „Ojcowizna” z Wileńszczyzny, pod kierownictwem Wioletty Leonowicz.

Po mszy marszałek Senatu Stanisław Karczewski odsłonił tablicę pamiątkową Rady Polonii Świata w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Źródło; Senat RP