Plan odbudowy Pałacu Saskiego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 12 grudnia 2018 r. podczas posiedzenia Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę przedstawił plan odbudowy Pałacu Saskiego i zapowiedział, że jego część ma zostać przeznaczona na nową siedzibę Senatu.

Marszałek Karczewski powiedział, że zostanie przygotowana specjalna ustawa, której celem będzie ułatwienie i przyspieszenie odbudowy. Zaznaczył, że będzie to inicjatywa legislacyjna Senatu.

Odbudowa całego kompleksu potrwa kilka lat i będzie podzielona na etapy. W pierwszej kolejności zostanie odbudowany Pałac Saski, następnie Pałac Brühla. „Będzie to architektoniczne dopełnienie placu Józefa Piłsudskiego” – powiedział marszałek. Zaznaczył, że odbudowany kompleks wpisze się w przywracanie świetności Warszawie.

Marszałek zapowiedział, że Senat zajmie jedną część pałacu. Na zagospodarowanie drugiej części zostanie przeprowadzony konkurs. Znajdą tam swoje siedziby inne instytucje. Marszałek zaznaczył, że powinna się tam znaleźć także część edukacyjna dotycząca parlamentaryzmu i historii Polski. „Mogłyby być tam prezentowane odzyskane dzieła sztuki, zrabowane podczas II wojny światowej, czy sylwetki ojców nieodległości i wybitnych Polaków” – powiedział Stanisław Karczewski. Zapowiedział, że przeprowadzony będzie także drugi konkurs dotyczący wkomponowania Grobu Nieznanego Żołnierza w przestrzeń pałacu. „Konkurs ma wyłonić koncepcję zaaranżowania przestrzeni w ten sposób, aby godnie wkomponować w projekt pałacu to ważne dla Polaków miejsce” – zaznaczył.

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy odbudowany pałac Saski ma stać się pomnikiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Uznałem to za swoisty symbol, aby ogłosić tę decyzję 11 listopada” – powiedział prezydent, otwierając posiedzenie komitetu. Prezydent mówił, że przeniesienie do odbudowanego gmachu siedziby izby wyższej, jest w pełni uzasadnione. „Idea odbudowy Pałacu Saskiego rozwinęła się właśnie w Senacie” – mówił. „Senat zyskałby nową siedzibę, część tego kompleksu mogłaby zostać na ten cel przeznaczona. Idea ta jest ze wszech miar godna” – zaznaczył prezydent. Podziękował także, za archiwalne materiały dotyczące pałacu, które zostały przekazane z Wojskowego Archiwum Historycznego w Warszawie. Mają one pomóc w opracowaniu dokumentacji projektowej odbudowy gmachu.

 

 

Źródło: Senat RP