Senat będzie się angażował na rzecz wzmocnienia integracji europejskiej – zapewnił marszałek Stanisław Karczewski 11 lutego 2019 r. w Senacie podczas noworocznego spotkania z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym w Polsce.
Według marszałka jest to szczególnie ważne w kontekście Brexitu i pojawiających się koncepcji Unii „dwóch prędkości”.
Spotkanie rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy zmarłego w piątek Jana Olszewskiego, byłego premiera.
Marszałek podczas spotkania mówił o wyzwaniach, które w tym roku stoją przed Senatem i Polską. Zdaniem marszałka rok 2019 upłynie pod znakiem głębokiej troski o umocnienie obszarów bezpieczeństwa, pokoju i stabilizacji, bo, jak podkreślił, nie brakuje na świecie miejsc, gdzie sytuacja jest niepewna. Dodał, że kierując się przesłaniem Jana Pawła II „za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić” Polska sprawuje obecnie mandat niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i ubiega się o członkostwo w Radzie Praw Człowieka na kadencję 2020 – 2022.
Marszałek podkreślił, że Senat z troską i nadzieją będzie się angażował na rzecz wzmocnienia integracji europejskiej. Dodał, że Senat będzie wzywał do udziału w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, z którym ściśle współpracuje i będzie współpracować. Zdaniem marszałka nowo wybrany PE zdecyduje o kierunku reform koniecznych, by usprawnić działanie UE. Wyraził też nadzieję, że przyczyni się on do umocnienia jedności Europy w oparciu o trwały fundament wartości duchowych, uwzględniający bogactwo i różnorodność kultur i tradycji poszczególnych narodów. „Do takiej koncepcji integracji europejskiej przekonywał posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej Jan Paweł II nazywając tę koncepcję wielką Europejską Wspólnotą Ducha” – przypomniał S. Karczewski. Przywołując słowa Jana Pawła II, które padły w Sejmie dwadzieścia lat temu, że „Polska ma prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, zwłaszcza Europy” i może „skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej zwłaszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie” marszałek podkreślił, że pod warunkiem jednak zaniechania budowy Unii „dwóch prędkości”.
Marszałek powiedział, że rok 2019, to kolejny rok ważnych rocznic – 4 czerwca przypada trzydziesta rocznica pierwszych po II wojnie światowej wolnych wyborów na wschód od Łaby. Podkreślił, że to moment przywrócenia Senatu i symbol upadku komunizmu w Polsce.
Poinformował, że w czerwcu weźmie udział we Francji w posiedzeniu Stowarzyszenia Senatów Europy, gdzie omawiane będą kwestie związane z migracjami i niesieniem pomocy uchodźcom. Zaznaczył, że te sprawy omawiane będą z przewodniczącymi senatów państw afrykańskich. „Liczę, że formuła tej konferencji przyczyni się do budowania kolejnych pomostów między Afryką i Europą i tą drogą będziemy w stanie skutecznie nieść pomoc humanitarną i rozwojową, także w wymiarze instytucjonalnym” – powiedział marszałek. Zdaniem marszałka taka wizja współpracy międzynarodowej wymaga, by państwa o wyższym poziomie rozwoju przyjęły postawę dzielenia się swoim sukcesem cywilizacyjnym i gospodarczym. Wyraził nadzieję, że takie stanowisko znajdzie wyraz w konkluzjach międzynarodowych debat parlamentarnych takich jak Konferencja Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej w Wiedniu oraz Szczyt Przewodniczących Parlamentów Unii dla Śródziemnomorza w Strasburgu.
Marszałek podzielił się z dyplomatami refleksjami nt. minionego roku. Przypomniał, że był to rok szczególnej dla narodu polskiego rocznicy: 100-lecia odzyskania niepodległości. Podziękował za gratulacje i życzenia z tej okazji, które napłynęły z całego świata. Podziękował także za to, że w wielu miejscach na świecie zostały zorganizowane uroczystości związane z tym polskim świętem.
S. Karczewski przypomniał, że w minionym roku w Polsce odbyło się wiele ważnych wydarzeń międzynarodowych. Polski parlament był gospodarzem sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Południowej, senatorowie brali udział w spotkaniach organizowanych w ramach UE, Grupy Wyszehradzkiej, dwustronnych i wielostronnych zgromadzeń parlamentarnych oraz organizacji międzynarodowych. Senatorowie wielokrotnie pełnili rolę międzynarodowych obserwatorów wyborów parlamentarnych i prezydenckich na świecie. Prowadzony był dialog parlamentarny w ramach Trójkąta Weimarskiego. W ramach tego forum wypracowywane są rozwiązania legislacyjne przeciwdziałające hakerstwu i nienawiści w sieci.
Marszałek podkreślił, że dla Senatu ten rok jest rokiem zakończenia IX kadencji i zbliżających się wyborów parlamentarnych. Zapewnił, że zaangażowanie związane z wyborami nie wpłynie na gotowość do współpracy z akredytowanymi w Polsce ambasadorami.
Marszałek złożył najlepsze życzenia noworoczne – pokoju, stabilizacji, pomyślności i rozwoju państwom, które reprezentują ambasadorowie.
W imieniu Korpusu Dyplomatycznego głos zabrał dziekan korpusu, nuncjusz apostolski abp. Salvatore Pennacchio. Wyraził zadowolenie, że po świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w ub.r., w tym roku przypada stulecie nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i wieloma państwami. Podkreślił, że ambasadorowie z szacunkiem patrzą na pracę Wyższej Izby Parlamentu, która oprócz aktywności legislacyjnej otwarta jest na działalność promującą wiedzę o tej ważnej w strukturach parlamentarnych instytucji. Według arcybiskupa świadczy o tym liczba gości, którzy odwiedzają Senat RP. „Niech będzie to czas dobra i pokoju w życiu osobistym i społecznym. Niech przyczynia się do budowania jak najlepszych relacji międzyludzkich w prawdzie i we wzajemnym szacunku” – życzył dziekan Korpusu Dyplomatycznego.
Źródło: Senat RP