25 marca 2019 roku odbyła się uroczystość finałowa wraz z wręczeniem nagród w konkursie organizowanym przez senatora RP Stanisława Karczewskiego „Żołnierze Wyklęci. Troska o pamięć i cześć”.
Konkurs organizowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych przeprowadzany jest dwuetapowo. W pierwszym etapie uczestnicy mają za zadanie przygotować video przedstawiające wybraną postać żołnierza wyklętego. W drugim etapie - miedzyszkolnym uczniowie rozwiązują test wiedzy o powojennym antykomunistycznym podziemiu. Uczniowie przystąpili do finałowego testu, przygotowanego w tym roku przez Delegaturę Płocką Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, w dniu 25 marca.
Następnie odbyła się uroczystość finałowa, której pierwsza część przeprowadzona została zgodnie z ceremoniałem wojskowym przez 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny na placu Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Białobrzegach. Został odśpiewany hymn państwowy, odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa dla uczczenia przywołanych w Apelu bohaterów narodowych oddała salwę honorową.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Halę Sportową, gdzie powitano przybyłych gości: Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, Wicemarszałka Senatu RP Adama Bielana, ministra Marka Suskiego szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, starostę powiatu białobrzeskiego Sylwestra Korgula, płk Andrzeja Kozerę dowódcę 1. Orel wraz z zastępcą ppłk Piotrem Janickim, ppłk Janusza Ostrowskiego dowódcę 61. Batalionu Piechoty Lekkiej 6. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, wójtów i burmistrzów, radnych powiatowych i gminnych, dyrektorów szkół i instytucji.
Marszałek Stanisław Karczewski w swoim przemówieniu podziękował finalistom konkursu za przygotowanie pełnych emocji video, za zaangażowanie i chęć poszerzania wiedzy o bohaterach powojennego podziemia antykomunistycznego. Intencją organizacji konkursu jest pokazanie młodzieży, że dorosłym, politykom, samorządowcom, nauczycielom zależy na przekazywaniu wiedzy młodemu pokoleniu. Podkreślił jak ważna jest obecność Wojska Polskiego, bo gdyby nie żołnierze wyklęci, którzy po II wojnie światowej walczyli o w pełni wolną, demokratyczną Polskę to nie byłoby obecnie wojska w takim kształcie. Stanisław Karczewski przypomniał o wielkim heroizmie i oddaniu żołnierzy niezłomnych nie godzących się z narzuconym Polsce systemem oraz zauważył, że Polacy powinni być dumni, że mają wspaniałych bohaterów.
Następnie przedstawiono dwa najciekawsze wideo wyłonione w etapie szkolnym konkursu. Autorami wyróżnionych prac byli – Wioletta Romaldowska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach z video p.t. „Danuta Siedzikówna INKA” oraz Katarzyna Prokopczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie z video na temat Witolda Pileckiego. Następnie zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy 1C, pt. "Ocalić od zapomnienia".
Dwóm uczestnikom, którzy zdobyli łącznie najwięcej punktów z testu oraz za video zostały wręczone nagrody: ufundowane przez posła do Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Kuźmiuka bilety na wycieczkę do Brukseli, oraz tablety i książki przygotowane przez Marszałka Stanisława Karczewskiego. Uczniowie otrzymali także dodatkowe upominki od przedstawicieli innych instytucji. Decyzją organizatorów do Brukseli pojedzie również uczestnik, który ex aequo zdobył tyle punktów co uczestnik zajmujący drugie miejsce. Zwycięzcy to: Katarzyna Prokopczyk z Liceum im. Sendlerowej w Tarczynie oraz Mikołaj Maciejewski i Jakub Cytryniak z Zespołu Szkół nr 1 Kozienicach.
Imprezie towarzyszyły dwie bardzo ciekawe wystawy na temat Żołnierzy Niezłomnych przygotowane przez: Instytut Pamięci Narodowej i 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny.
Stanisław Karczewski, senator ziemi białobrzeskiej, grójeckiej, kozienickiej i przysuskiej – organizator konkursu składa serdecznie podziękowania:
-uczestnikom konkursu, opiekunom oraz dyrektorom szkół;
- posłowi do Parlamentu Europejskiego Zbigniewowi Kuźmiukowi – fundatorowi wycieczek do Brukseli;
- współorganizatorowi wydarzenia: Liceum Ogólnokształcącemu w Białobrzegach, pani dyrektor Iwonie Śliwie i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości finałowej;
- partnerom wydarzenia: staroście białobrzeskiemu Sylwestrowi Korgulowi oraz żołnierzom i dowódcy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego;
- Patronom Honorowym: Instytutowi Pamięci Narodowej, Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej, Wojewodzie Mazowieckiemu, Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty;
- Patronom Medialnym: TVP3 Warszawa, Radio Plus Radom, Jabłonka, Tygodnik OKO, Ziemia Przysuska, Grójec24.net;
- Delegaturze Płockiej Mazowieckiego Kuratorium Oświaty za przygotowanie testu i zasiadanie w komisji konkursowej.
Foto: LO AK