Marszałek Senatu z ambasadorem Białorusi o ocieplaniu polsko-białoruskich relacji

karczewskifbMarszałek Senatu Stanisław Karczewski 30 listopada 2016 r. przyjął ambasadora Republiki Białorusi w Polsce Aleksandra Averyanova.

 

Marszałek wyraził zadowolenie ze stopniowego nawiązywania kontaktów i ocieplania stosunków polsko-białoruskich. Wskazał na dużą rolę dyplomacji parlamentarnej w tym procesie. Nawiązał do niedawnych wizyt wicepremiera Mateusza Morawieckiego i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego w Mińsku. Obaj politycy wysoko ocenili swoje wizyty na Białorusi. Marszałek Karczewski wyraził zadowolenie, że niebawem senacka delegacja złoży wizytę w tym kraju i że program tej wizyty jest niezwykle bogaty. W opinii marszałka na szczególne podkreślenie zasługuje zaplanowana ratyfikacja polsko-białoruskiego Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie oświaty.

 

Podczas spotkania omówiono perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej: Białoruś jest zainteresowana polską produkcją maszynową, produkcją środków transportu (już kupuje m.in. tramwaje), produktami rolnymi (Białoruś kupuje rocznie w Polsce jabłka za 230 mln dolarów), technologiami przechowywania żywności i przetwórstwa rolnego.

 

Ambasador wspomniał o projekcie wspólnej produkcji traktorów przez polskie zakłady Ursus i jednego z białoruskich wytwórców – np. na rynek afrykański. Ambasador mówił też o planach współpracy medycznej Polski, Białorusi i Ukrainy w oparciu o europejskie fundusze transgraniczne. Potwierdził też, że tysiące Białorusinów odwiedza Polskę w celach turystycznych.

 

Źródło:Senat RP