Rozmowa Marszałka Senatu RP z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 28 marca 2017 r. spotkał się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Andrijem Parubijem.

Przewodniczący przyjechał do Polski na VIII sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskieji Rady Najwyższej Ukrainy. Marszałek zapewnił gościa, że Polska wspiera i będzie wspierała unijne aspiracje Ukrainy.

Marszałek pokreślił, że trójstronna współpraca parlamentów pozytywnie wpływa na zacieśnianie współpracy bilateralnej. S. Karczewski mówił, że we współpracy międzynarodowej coraz większą rolę odgrywa dyplomacja parlamentarna.

„Współpraca między parlamentami jest podstawą dobrych relacji na innych szczeblach. Tworzy klimat do dobrej współpracy” – powiedział marszałek.

Marszałek zapewnił gościa, w kontekście okupacji Krymu i nieprzestrzegania porozumień mińskich przez Rosję, że Polska będzie zabiegać o podtrzymanie międzynarodowych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Podkreślił, że kraje unijne mają różne zdania w tej kwestii, ale stanowisko Polski jest niezmienne.

Przewodniczący Parubii podziękował Polsce za wspieranie Ukrainy. Dodał, że jest ono bardzo ważne dla Ukrainy i odczuwalne przez ostatnie lata. Wyraził zadowolenie, że nieporozumienia między Polską a Ukrainą na tle historycznym zostały wyeliminowane z codziennych kontaktów. Podkreślił, że ogromna była w tym rola obu parlamentów. Zapewnił, że Ukraina swoją przyszłość widzi we wspólnej Europie razem z Polską. Podkreślił, że Ukraina jest za zacieśnianiem kontaktów regionalnych i potrzebuje sukcesów po to, by obywatele wiedzieli dokąd prowadzi ta droga.

„Mamy różne punkty widzenia na naszą historię, ale cieszę się, że te różnice są wyjaśniane i nie przeszkadzają w naszych relacjach” – odpowiedział marszałek. Według marszałka zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy powinno dać ludziom poczucie sukcesu. Dodał, że to także sukces Polski, która zabiegała o to. Przypomniał, że Polska wydała ponad milion wiz obywatelom Ukraina na pobyt w Polsce.

Politycy rozmawiali także o mniejszości polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Polsce. Przewodniczący Rady Najwyższej powiedział, że mniejszość ukraińska w Polsce ma problemy z uzyskaniem funduszy przeznaczonych dla mniejszości narodowych. Marszałek podkreślił, że obecnie Polsce zależy bardzo na ukończeniu budowy Domu Polskiego we Lwowie. Obiecał, że zainteresuje się budową domu dla Ukraińców w Przemyślu.

Źródło/Foto: Senat RP