Audycja "Sygnały dnia" z udziałem Marszałka Stanisława Karczewskiego.

- Wysłaliśmy twardy sygnał do władz Białorusi, że nie zgadzamy się z łamaniem praw człowieka - mówił w "Sygnałach dnia" 29 marca marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W poniedziałek i we wtorek w Warszawie odbyła się VIII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. Jednym z tematów rozmów była sytuacja na Białorusi, gdzie w miniony weekend doszło do tłumienia demonstracji i masowych aresztowań.

Stanisław Karczewski tłumaczył, że to Unia Europejska zawiesiła sankcje dla Białorusi, a Polska jest jej naturalnym partnerem. Jak mówi gość Jedynki, to nasi sąsiedzi, mamy wspólną historię, mieszka tam wielu Polaków, ale rzeczywiście problem w kontaktach istnieje.

- Rozmawiamy o tym z władzami Białorusi, z prezydentem. To otwarcie było jednak potrzebne. Kiedy kilka miesięcy temu planowaliśmy spotkanie Polski, Litwy i Ukrainy, mieliśmy zamiar wyciągnąć rękę do Białorusi, ale sytuacja się zmieniła - podkreślił marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski mówił również m.in. o relacjach polsko-ukraińskich.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Źródło: Polskie Radio