Briefing Marszałka Senatu RP przed 38. posiedzeniem.

29 marca 2017 roku rozpoczyna się 38. posiedzenie Senatu RP. Marszałek Stanisław Karczewski podczas briefingu prasowego poinformował o planowanym przebiegu obrad.

W najbliższym czasie w Senacie zostaną rozdysponowane środki finansowe na wspieranie organizacji pozarządowych zajmujących się działalnością na rzecz Polonii. Do Kancelarii Senatu wpłynęło 680 wniosków. Do rozdysponowania jest 75 mln zł. Opieka nad Polonią jest jednym z głównych działań Senatu.

Marszałek skomentował nocny atak na Konsulat Generalny Polski w Łucku: „Polski MSZ wystosował notę do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy z apelem i prośbą o jak najszybsze wyjaśnienie zdarzenia, jakim był atak na Konsulat Generalny Polski w Łucku” i dodał: "Jestem przekonany, że władze Ukrainy dołożą wszelkich starań, aby jak najszybciej wyjaśnić i określić, kto był sprawcą tego zdarzenia".


W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy – powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Do ostrzału doszło pół godziny po północy czasu lokalnego (godz. 23.30 we wtorek w Polsce). W tym czasie na terenie konsulatu była jedynie ochrona. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał. (źródło: PAP)


Marszałek odniósł się do relacji polsko – ukraińskich: „Takie mam wewnętrzne przekonanie. Cieszy mnie (...) to, że te nasze relacje z władzami Ukrainy są na dobrym poziomie, ale również cieszy i to, że obywatelskie kontakty są dobre. Doszło do odbudowania pomnika przez obywateli, przez mieszkańców. To nie władze, to nie Polska naprawiała czy odnawiała te zniszczone pomniki, tylko właśnie mieszkańcy Ukrainy. Jest taka dbałość i chęć polskiego i ukraińskiego społeczeństwa, żeby do takich sytuacji nie dochodziło”.


Zaskakująca jest koincydencja wydarzeń. W dniach 27 – 28 marca odbyła się VIII Sesja Zgromadzenie Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. Było to bardzo dobre spotkanie, po czym od razu w nocy nastąpił atak na Konsulat.


Stanisław Karczewski zaprzeczył doniesieniom prasowym, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu. Niezwykle ważne dla podniesienia bezpieczeństwa Polaków jest wzmocnienie flanki wschodniej. Po raz pierwszy od 18 lat od wstąpienia Polski do NATO na terenie kraju stacjonują żołnierze armii amerykańskiej. Na obronność przeznaczone i wykorzystane było 2% PKB.


Zapraszamy do obejrzenia całego briefingu Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Video: Senat RP