Marszałek Stanisław Karczewski w audycji "Gość Radia ZET"

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski udzielił wywiadu w audycji „Gość Radia ZET” w poniedziałkowy poranek 3 kwietnia 2017 roku.

Na początku rozmowy Marszałek został poproszony o ocenę ostatnich sondaży poparcia dla partii politycznych.

„Jeżeli któryś z polityków mówi, że nie analizuje sondaży, nie analizuje badań opinii społecznej, to mówi nieprawdę. Ja zawsze analizuję i to bardzo głęboko. Nie tylko te pytanie, na kogo zagłosowałbyś, gdyby były wybory, ale również i pogłębione wyniki badań. Te badania pogłębione są bardzo optymistyczne, bo społeczeństwo polskie ocenia sytuację, swoją sytuację bardzo dobrze, coraz lepiej.” – odpowiedział i dodał, że politycy Prawa i Sprawiedliwości bardzo często się spotykają i omawiają bieżąca sytuacje. Analizują i myślą o tym co należy jeszcze skorygować.

„Cała filozofia PiS, rządu PiS, pani premier Beaty Szydło sprowadza się do tego żeby wprowadzać dobre zmiany dla Polaków.” – podkreślił.

Spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości jest niewielki, w granicach błędu statystycznego. Natomiast obserwowany wzrost poparcia dla PO wynika z faktu, że Nowoczesna bardzo dużo traci, praktycznie przestaje się liczyć.

Marszałek ocenił również działalność ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza jako bardzo dobrą, dobrze dba o obronność, o stan obronności, o polską armię. Po raz pierwszy na obronność wydane zostało ponad 2% PKB.

Następnym podjętym tematem były obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Będą to oficjalne obchody państwowe. Zapytany o kontrmanifestacje odpowiedział: „Ja widzę od kilku miesięcy, jakie to są społeczne, oddolne i pokojowe (manifestacje). One nie są pokojowe, nie są oddolne i nie są to płynące z serca wypowiedzi. Są to wypowiedzi pełne agresji; chęć konfrontacji.”

Odnosząc się do pracy komisji śledczej powiedział, że trzeba dać czas komisji na wykonanie rzetelnej pracy. Doszło do wielkiej tragedii, a tymczasem państwo nie wykonało tego co powinno, śledztwo było szybkie i nieudolne.

Stanisław Karczewski skomentował również haniebny twitt Radosława Sikorskiego, który obraził Martę Kaczyńską, był to wpis człowiek pozbawionego kultury.

Jednym z podjętych tematów była sytuacja na Białorusi. Marszałek podkreślił, ze temat ten jest ważny również dla polski, ponieważ na Białorusi mieszka wielu Polaków. Niestety polityka prezydenta Łukaszenki, którą cechowała pewną odwilżą została zaprzepaszczona.

Na zakończenie Marszałek poinformował, że dziś w Senacie jest konferencja pt.: „Konstytucja Solidarności”, zorganizowana z okazji XX rocznicy uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z kwietnia 1997 r.

Kliknij, aby wysłuchac całej audycji z udziałem Marszałka Stanisława Karczewskiego.

Źródło: Radio ZET