Narada ambasadorów w Senacie.

Polityka zagraniczna i obronność to dwa obszary, w których jest potrzebny konsensus polityczny - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski 4 września 2017r. w Senacie do polskich ambasadorów.

Ambasadorowie przyjechali do kraju na doroczną naradę.

Według marszałka zgoda polityczna w kwestiach polityki zagranicznej mogłaby wzmocnić pozycję Polski na arenie międzynarodowej. S. Karczewski dodał, że Polacy mają być z czego dumni: Polska rozwija się w bardzo dobrym tempie, mamy niskie bezrobocie i duże sukcesy gospodarcze.

Marszałek podczas spotkania mówił o roli dyplomacji parlamentarnej. „Senatorowie na forach organizacji międzynarodowych i w ramach kontaktów bilateralnych wspierają realizację priorytetów polskiej polityki zagranicznej”. Jego zdaniem dyplomacja parlamentarna poprzez stałe rozmowy bilateralne z senatorami i przewodniczącymi senatów innych państw, tworzy atmosferę dla dobrych kontaktów. Marszałek wspomniał również o organizowanym cyklicznie, przez marszałków Sejmu i Senatu, Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. Podziękował ambasadorom za wsparcie logistyczne i merytoryczne udzielane senatorom zaangażowanym w kontakty międzynarodowe. W ocenie marszałka jednym z warunków wzmocnienia pozycji Polski w Unii Europejskiej jest aktywna polityka w najbliższym sąsiedztwie – Europie Środkowo-Wschodniej – polegająca na poszukiwaniu wspólnych interesów i ich obronie poprzez skoordynowane działania.

Marszałek podkreślił, że ważną dla Senatu dziedziną kontaktów zagranicznych jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą. „Polonia to wielki kapitał dla naszego kraju i dlatego zabiegamy o wzrost pieniędzy na opiekę nad Polonią” – powiedział S. Karczewski. Dodał, że Senat zyskał obietnicę, że w przyszłym roku ten budżet wzrośnie z 75 do 80 mln zł. „Kiedyś Polonia wspierała Polskę, a teraz my chcemy chronić polskie dziedzictwo poza granicami, chcemy, by młodzi ludzie, którzy wyjechali mówili po polsku i, by ich dzieci mówiły w ojczystym języku” – mówił marszałek.

Marszałek podkreślił, że nabiera tempa debata o przyszłości Unii Europejskiej. Ścisłe powiązanie losów Polski i Unii oznacza, że nasz głos w tej debacie musi być słyszalny, a nasze argumenty – jasne i przekonujące. Dodał, że Polska nie jest tylko oponentem projektu Europy dwóch prędkości, ale proponuje konkurencyjną koncepcję Unii opartej na współpracy suwerennych państw i dbającej o jak największą spójność wewnętrzną.

S. Karczewski podziękował ambasadorom za ich służbę dla dobra Rzeczypospolitej. „Jest to służba niełatwa, prowadzona niekiedy w trudnych warunkach, wymagająca odporności psychicznej i zdolności do szybkiej reakcji na nieoczekiwane zmiany” – powiedział S. Karczewski.

 

 

Źródło: Senat RP