Chińska delegacja z Ma Biao na czele z wizytą w Senacie.

4 września 2017 r. z wizytą w Senacie przebywała chińska delegacja, na czele której stał Ma Biao, wiceprzewodniczący Komitetu Krajowego Ludowo-Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin.

Z delegacją spotkał się marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wicemarszałek Senatu Michał Seweryński. Strony były zgodne co do coraz wyższego poziomu polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego. Obecny na obu spotkaniach był chiński ambasador w Polsce Xu Jian.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił uwagę na znakomity klimat polityczny współpracy między oboma krajami, co jest wynikiem regularnych wizyt polityków na najwyższym szczeblu i bardzo dobrze rozwijających się kontaktów parlamentarnych. Jednocześnie podkreślił on znaczenie relacji międzyludzkich, na które przełożenie ma współpraca w dziedzinie nauki, edukacji, kultury, a także turystyki. Zdaniem wicemarszałka Senatu Michała Seweryńskiego, imponujący rozwój Chińskiej Republiki Ludowej, który Polska obserwuje z uwagą, jest ważny dla całego świata. W tym kontekście mówił on dobrych perspektywach polsko-chińskiej współpracy gospodarczej, wymieniając inicjatywy „Pasa i Szlaku” czy „16+1”. Poruszył też kwestię negatywnego bilansu naszej wymiany handlowej z Chinami. „Chcemy poprawy dostępu polskich towarów do rynku chińskiego” – zadeklarował wicemarszałek Senatu.

„Z dużym niepokojem przyjęliśmy informacje o próbie nuklearnej Korei Północnej” – oświadczył marszałek Karczewski. Mówiąc w tym kontekście o bezpieczeństwie światowym, wskazał on na wielką mocarstwową rolę Chin w utrzymaniu pokoju w tym regionie. Przypomniał także, że Polska od przyszłego roku będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i że zawsze podejmowała wszelkie starania dla utrzymania pokoju. „Oczy Polaków i wielu innych narodów patrzą na Chiny z wielką uwagą. Chińska potęga jest gwarantem, że świat nie wpadnie w wir wojny” – wyraził przekonanie wicemarszałek Seweryński.

Wiceprzewodniczący Ma Biao oznajmił, że głównym celem jego wizyty w Polsce jest pogłębianie bardzo dobrych stosunków międzypaństwowych. Jego zdaniem, Polska jest dobrym partnerem dla Chin w tej części świata, a państwo to jest przekonane, że rola Polski będzie rosła. Wzrastać też będzie współpraca między oboma krajami w gospodarce - infrastrukturze, transporcie, handlu. Jej cel to „więcej dobrobytu i obopólnych korzyści”. Ma Biao podkreślił jednak, że przybył do Polskie także jako wiceprezes Ludowego Stowarzyszenia na rzecz Pokoju i Rozbrojenia, aby uczestniczyć w konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju i spotkać się z przedstawicielami organizacji społecznych. Dodał, że stronie chińskiej zależy na współpracy właśnie z organizacjami pozarządowymi. „Zależy nam na szerokiej i szczerej wymianie poglądów” - zadeklarował.

Ma Biao, 1954, jako przedstawiciel mniejszości Zhuang studiował na Pekińskim Uniwersytecie Narodowości, a następnie rozwijał karierę naukową. Od momentu wstąpienia w szeregi Komunistycznej Partii Chin w 1985 r. zajmował różne stanowiska – od urzędnika powiatowego, przez stanowiska kierownicze w lokalnych strukturach partyjnych, po szczebel centralny. Od 2012 r. jest członkiem Komitetu Centralnego KPCh, a od 2013 r. jest wiceprzewodniczącym Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin i członkiem Komitetu Krajowego.

Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin jest organem pełniącym funkcję doradczą. W jej skład wchodzą przedstawiciele KPCh oraz członkowie ośmiu ugrupowań koalicyjnych. Konferencja składa się z Komitetu Krajowego i podporządkowanych mu komitetów lokalnych. Kadencja Komitetu trwa pięć lat. Zbiera się on co roku na sesji zwyczajnej, przypadającej zazwyczaj równolegle z sesją Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

Źródło; Senat RP