Barbórka 2017 w Libiążu.

W głównych uroczystościach Barbórkowych, które odbyły w cechowni Zakładu Górniczego Janina w Libiążu 4 grudnia 2017 roku wziął udział Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Marszałek Karczewski podkreślił, że na górniczą pracę zawsze patrzył z wielkim uznaniem. - Z wielką radością mogę dziś przekazać państwu słowa wdzięczności za państwa pracę, zaangażowanie, za państwa trud. (...) Dziś wchodząc tutaj widziałem państwa twarze. Sam również cieszę się, bo wiem, że sytuacja w górnictwie jest dobra. Kto z nas widział jeszcze trzy, cztery lata temu w górnictwie będzie tak dobrze. (...) Nie wiedzieliśmy tego, ale chcieliśmy żeby górnictwo trwało. Wiemy, jaki to wielki skarb, jakim wielkim skarbem jest polski węgiel ale i wy – brać górnicza – mówił.

Do uczestników uroczystości skierowała list pani premier Beata Szydło. „Drodzy górnicy, szanowni państwo! Barbórka to część naszego dziedzictwa, piękna tradycja i święto nie tylko górników, leczy wszystkich mających na sercu dobro polskiej gospodarki. (...) W zawód górnika wpisany jest codzienny trud, poczucie braterstwa i odpowiedzialność za siebie i innych. Górnicza praca wymaga niezwykłej wytrwałości, ciągłego doskonalenia i doświadczenia” – napisała.

Tradycyjnie wręczono odznaczenia państwowe oraz resortowe i wyróżnienia dla szczególnie zasłużonych górników. Nie zabrakło tradycyjnego przekazania szpad. „Stare Strzechy” pasowały „Młode Strzechy”, które zostały wprowadzone na scenę przez Major Lisa. Utworzony został szpaler, przez który musiały przejść pasowane „Młode Strzechy”.

Kopalnia Janina w Libiążu należy do spółki Tauron Wydobycie.