Stanisław Karczewski w Radiu Zet.

„Emocje są zbyt wysokie. Warto je obniżyć i rozmawiać” – mówi gość Radia ZET w poniedziałkowy poranek 8 stycznia 2017 roku Stanisław Karczewski, pytany o protest rezydentów.

„Rozmowy z rezydentami były jedynie o pieniądzach, a one wcale nie są takie małe. Pamiętam swoje początki – pieniądze były dużo mniejsze” – dodaje marszałek Senatu i lekarz. Jego zdaniem oczywiście zarobki mają znaczenie, ale nie powinny być głównym punktem rozmów i „nie powinny być na pierwszym miejscu”. „Jeżeli są na pierwszym miejscu, to trzeba zastanowić się, czy warto być lekarzem. Rozmawiamy z młodymi lekarzami, którzy rozpoczynają swoją karierę. To najpiękniejszy na świecie zawód, który daje wielką satysfakcję” – uważa polityk.

Pytany o rekonstrukcję rządu odpowiada, że będzie ona „średnia”. „Zostanie wymienionych mniej niż 10 ministrów, ale więcej niż 5” – zapowiada gość Radia ZET w internetowej części programu. Marszałek Senatu dodaje, że liczba ministrów do wymiany wcale go nie zaskoczyła. „Spodziewaliśmy się takiej rekonstrukcji” – komentuje. Pytany o czwartkowe spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwości, odpowiada, że wtedy „były jeszcze pewne znaki zapytania” odnośnie do nowych członków rządu.

"Popieram działania. Zawsze dawałem i zawsze będę dawał" – odpowiada Karczewski, pytany w internetowej części programu o Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

"Budowa nowej siedziby Senatu? Podtrzymuję ten pomysł, ale brakuje miejsca. Szukamy" – mówi marszałek. Dodaje, że jest „kilka ciekawych lokalizacji”. "Być może nawet w przyszłym tygodniu zrobimy wizje lokalne z prezydium i wybierzemy nowe miejsce" – zapowiada polityk.

Karczewski zdradza, że jedną z przyczyn, przez które Jarosław Kaczyński nie zdecydował się na bycie premierem, były problemy z kolanem. Dodaje także, że były również inne powody. "Prezes, który jest architektem dobrej zmiany, musiałby się zająć sprawami tylko i wyłącznie rządu a sprawy inne pozostałyby w cieniu" – tłumaczy gość Radia ZET.

"Byłem i jestem przekonany" – mówi Karczewski o wymianie premiera. Dodaje jednak, że Beata Szydło bardzo dobrze sobie radziła. "Na pierwszej zmianie świetny wynik, przekazanie pałeczki następcy i teraz cała drużyna biegnie dalej" – podsumowuje polityk partii rządzącej.

Marszałek Senatu odpowiada również na pytania o Antoniego Macierewicza, wady prezesa PiS, zmianę premiera i bieganie.

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim.

Źródło: Radio Zet