75. rocznica Rzezi Wołyńskiej.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz senatorowie uczestniczyli 11 lipca 2018 r. w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

W 75. rocznicę kulminacji akcji nacjonalistów ukraińskich Izba minutą ciszy uczciła pamięć ofiar dziesiątków tysięcy ludzi zamordowanych w bestialski sposób.

Centralne uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. „Pamięć jest nieodzowna” – podkreślił w homilii ks. płk January Wątroba odwołując się do słów premiera Mateusza Morawieckiego o „konieczności udźwignięcia ciężaru historii ze świadomością, że nie zmienimy przeszłości”.

Marszałek Stanisław Karczewski w imieniu Senatu Rzeczpospolitej polskiej złożył wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Marszałek o godz. 14:00 będzie uczestniczył w apelu poległych oraz złoży wiązanki przed Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-1947 oraz Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej znajdującymi się przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie.

Uchwałą z 11 lipca 2016 r w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939–1945” Senat postulował, aby Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na obywatelach II RP przez ukraińskich nacjonalistów. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa został ustanowiony 22 lipca 2016 roku i obchodzony jest po raz drugi. Organizatorem centralnych uroczystości jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej oraz Zarząd Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

 

Źródło: Senat RP