Stanisław Karczewski gościem Radia ZET.

Stanisław Karczewski Marszałek Senatu RP gościł w porannej audycji w Radiu ZET 27 maja 2019 roku.

Rozmowa rozpoczęła się od omówienia wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się dzień wcześniej i które były zwycięskie dla Prawa i Sprawiedliwości. Stanisław Karczewski przyznał, że wynik wyborów był miłą niespodzianką i podziękował wszystkim, którzy oddali głos. Podkreślił, że rekordowa frekwencja pokazała, ze było to święto demokracji. W ocenie Marszałka Karczewskiego wpływ na wygrane wybory dla PiS miał fakt, że jest partia wiarygodną i rzetelnie realizuje zobowiązania wyborcze dbając przy tym o stan budżetu państwa. Zauważył, że partia PSL bardzo dużo straciła na wejściu do Koalicji Europejskiej. Na wsiach i w małych miasteczkach 70% głosujących oddało głos na PiS.

Pogratulował premier Beacie Szydło wspaniałego wyniku na poziomie powyżej pół miliona głosów.

Stanisław Karczewski poinformował, że niedługo odbędzie się posiedzenie prezydium komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, na którym zapadną decyzje co do rekonstrukcji rządu.

Podkreślił również, że autorem zwycięstwa jest Jarosław Kaczyński, ciężko pracujący w kampanii wyborczej, obecny na wielu konwencjach wyborczych, potrafiący rozmawiać z ludźmi. Dodał, że jest w wygranej ogromna zasługa Tomasza Poręby – szefa sztabu wyborczego. Stanisław Karczewski zapowiedział rzetelną pracę w zbliżającej się kampanii do Sejmu i Senatu.

Podjęty został również temat sobotniej parady równości w Gdańsku. W ocenie Stanisława Karczewskiego nikt nie powinien szydzić z wiary, lub religii innych osób ani także z symboli religijnych.

W odpowiedzi na pytanie o raport NIK w sprawie reformy edukacji Marszałek Karczewski powiedział, że samorządy, które solidnie przygotowały się do reformy nie mają problemu z oświatą.

Zapowiedział także nowe propozycje programowe na lata 2019 – 2023. Na pewno będą kontynuowane zmiany w służbie zdrowia. Ważny będzie szybki rozwój Polski, nowe inwestycje np. Centralny Port Komunikacyjny.

Na zakończenie Marszałek Karczewski w odpowiedzi na pytanie o Polaków mieszkajacych na Białorusi powiedział, że dzięki polskim staraniom wszystkie polskie dzieci moga chodzić do polskich szkół na Białorusi. Dbałość o Polaków mieszkających w tamtym kraju jest ważna dla polskiego rządu.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Video: Radio ZET