Uroczystości z okzji 30. rocznicy odrodzenia Senatu.

4 czerwca 2019 r. świętowaliśmy 30. rocznicę odrodzenia Senatu.

Z tej okazji odbyło się szereg wydarzeń przypominających Polakom o tej ważnej dla naszego kraju dacie - w Senacie prezentacja znaczka pocztowego emitowanego przez Pocztę Polską z tej okazji, w Teatrze Wielkim - koncert Sinfonia Varsovia z okazji obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych wyborów do Senatu, a także - telewizyjny Wielki Test Wiedzy o 4 czerwca 1989 r.

Uroczystości z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów i odrodzenia Senatu rozpoczęły się 4 czerwca 2019 r. od uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie.

Nabożeństwo w intencji ojczyzny poprowadził metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W homilii przypomniał, że wybory do Senatu „były całkowicie wolne i zwycięskie”. „Tamten dzień 4 czerwca przeżywaliśmy jako dzień radości, a nawet wyzwolonego entuzjazmu. Przeszedł do historii jako wręcz symboliczny dzień odzyskania wolności, mimo że na w pełni wolne wybory trzeba było jeszcze poczekać dwa lata z wszelkimi tego konsekwencjami" - podkreślił.

We mszy wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz senatorowie obecnej i poprzednich kadencji.

W ramach uroczystych obchodów 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów do Senatu, marszałek Stanisław Karczewski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski zaprezentowali okolicznościowy znaczek, wyemitowany z tej okazji przez Pocztę Polską.

W opinii marszałka Senatu wybory 4 czerwca 1989 r. nie były jednorazowym aktem, prowadziła do nich droga naznaczona ważnymi wydarzeniami, m.in. uchwaleniem Konstytucji 3 maja, której święto przywrócili senatorowie I kadencji. To dzięki ich pracy nastąpiło przyspieszenie przemian. Marszałek Stanisław Karczewski podziękował senatorom wszystkich kadencji za trud i wysiłek, za pracę z myślą o przyszłości Polek i Polaków. „Te 30 lat zmieniło Polskę – rozwija się, gonimy z sukcesem kraje Europy Zachodniej. Cieszę się i odczuwam satysfakcję, że następnym pokoleniom będziemy mogli przekazać efekty naszej dobrze wykonanej pracy” – powiedział.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że 5 czerwca 1989 r. było wiadomo: „Senat wzięty”, a senatorowie już po roku swoją pracą udowodnili, jak ważnymi są postaciami. „To dobrze, że pojawiła się inicjatywa upamiętnienia tej rocznicy znaczkiem pocztowym, ponieważ pamięć ludzka jest ułomna. Dzięki temu ktoś za kilkadziesiąt lat, biorąc ten znaczek do ręki, będzie mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, co stało się 4 czerwca 1989 r.” – mówił.

„Poczta Polska towarzyszy Polsce i Polakom w każdym momencie historii” – podkreślił prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski. „30 lat temu mieliśmy nadzieję na zmiany, na to, że nasza ojczyzna będzie wyglądać inaczej. Dziś Polska to kraj wolny, a Senat jest symbolem tej wolności” – stwierdził.

Znaczek wraz z okolicznościową kopertą pierwszego dnia obiegu i folderem przypominają doniosłe wydarzenia sprzed 30 lat, a także najbardziej charakterystyczne symbole związane z Izbą wyższą polskiego parlamentu.

Od 4 czerwca przez 28 dni na Poczcie Głównej w Warszawie okolicznościowy znaczek będzie stemplowany specjalnym datownikiem, również przypominającym 30-lecie odrodzonego Senatu i wolnych wyborów.

Wieczorem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbył się koncert Singonia Varsovia z okazji obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych wyborów do Senatu. Przed koncertem marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że 30. lat temu o tej porze trwały jeszcze wybory – pierwsze wolne po tej stronie żelaznej kurtyny. „To był ważny dzień dla Polaków pragnących wolności” - powiedział. Dodał, że był to plebiscyt, w którym Polacy opowiedzieli się za wolnością, za inną Polską. „Polska po 30. latach zmieniła się. Jesteśmy dumni, że się rozwija” – powiedział marszałek. Zaznaczył, że Polacy miłują wolność i chcą być ambasadorami tych państw, które mają euroatlantyckie aspiracje. Podziękował przewodniczącym parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej, za to, że przy okazji tej ważnej dla Polski rocznicy przybyli do Polski na szczyt. (4 czerwca w Warszawie rozpoczął się IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.)

Obchody 4 czerwca zakończył Telewizyjny Wielki Test Wiedzy o 4 czerwca 1989 r., który odbywał się na żywo w studiu telewizyjnym i w Sali obrad Senatu. Uczestnikami teleturnieju w sali obrad Senatu byli rówieśnicy Izby Wyższej polskiego parlamentu.

 

 

Źródło: Senat RP