Lekcja bezpieczeństwa z Marszałkiem Senatu RP w Kruszewie.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie wzięli udział w wyjątkowej lekcji o bezpieczeństwie ruchu drogowego zorganizowanej przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Lekcja skierowana do najmłodszych dzieci odbyła się 10 czerwca br.

W rolę nauczycieli wcielili się: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Lekcja rozpoczęła się rozmową Marszałka z dziećmi o tym jak poruszać się prawidłowo po drodze. Dzieci odpowiadały na pytania jak przechodzić przez jezdnię, co to jest sygnalizacja świetlna, czy jeżdżą w fotelikach, czy potrafią jeździć na rowerze i czy noszą odblaski. Następnie dzieci obejrzały krótki film o przygodach Krokodylka Tirka i prezentację instruktażową, w której przypomniany został między innymi alarmowy numer telefonu 112. Chętnie odpowiadały również na zadawane przez Marszałka Stanisława Karczewskiego zagadki. Podczas spaceru po miasteczku ruchu drogowego dzieci utrwaliły sobie wiedzę na temat najważniejszych znaków drogowych, obowiązujących zasad ruchu na rondzie oraz sygnalizacji świetlnej. Na koniec z uczniami spotkał się Krokodylek Tirek – maskotka Inspekcji, a prowadzący lekcje rozdali wszystkim pakiety odblaskowych gadżetów.

Marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że przypomnienie tuż przed wakacjami zasad prawidłowego zachowania się na drodze jest bardzo istotne. Wakacje to szczególny czas zintensyfikowanych podróży czy zabaw i spotkań na świeżym powietrzu. Dlatego ważne jest, by dzieci nie bawiły się czy grały w piłkę przy drodze. Muszą też dbać o prawidłowe zachowanie podczas jazdy na rowerze oraz bezwzględnie zapinać pasy w samochodzie. Marszałek Karczewski zauważył, że wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego i wspólnie musimy dbać o nasze bezpieczeństwo. Wyraził również przekonanie, że zajęcia i zdobyta podczas nich wiedza na długo pozostanie dzieciom w pamięci. Na zakończenie podziękował Inspekcji Transportu Drogowego za przygotowanie lekcji oraz władzom gminy i dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie za współpracę.

Było to ostatnie spotkanie edukacyjne przed wakacjami. Zajęcia miały przystępną, dobrze odbieraną przez dzieci formę łączącą naukę z zabawą. Podobne lekcje odbyły się wcześniej w Wyśmierzycach, Przysusze i Kozienicach.