Spotkanie Marszałka Senatu RP z amerykańskimi stduentami.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 10 czerwca 2019 r. spotkał się z uczestnikami 3. edycji Stażu Prezydenckiego. Rozmawiano o pierwszych wolnych wyborach w tej części Europy, które odbyły się 30 lat temu do polskiego Senatu i o znaczeniu tego wydarzenia dla Polski i Europy.

Zachęcał młodych ludzi, zwłaszcza tych z polskimi korzeniami, do odwiedzania Polski i wiązania swojej przyszłości z krajem przodków.

„Są takie zdarzenia, po których historia przyspiesza” – powiedział marszałek Karczewski. Jego zdaniem takim wydarzeniem była pierwsza wizyta w Polsce, 40 lat temu, ojca świętego Jana Pawła II w Polsce, który modlił się "Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!" i w Polsce zmiany nastąpiły – odbyły się pierwsze wolne wybory do Senatu. Od tamtej chwili komunizm w tej części Europy zaczął się kruszyć. Potem Polska przystąpiła do NATO i Unii Europejskiej. „To wolność dała nam takie możliwości rozwoju” – powiedział. Dodał, że Polacy, tak jak Amerykanie kochają wolność i wolność daje im impuls do działania. Marszałek mówił także o Polonii i Polakach poza granicami, którzy są wielkim potencjałem Polski. S. Karczewski podkreślił, że Polska rozwija się obecnie w bardzo szybkim tempie - stawia na naukę, innowacyjność i wsparcie rodziny. Zachęcał stażystów do tego, by wiązali swoją przyszłość z Polską.

Stażyści dzielili się z marszałkiem wrażeniami z Polski, dla części z nich był to kolejny pobyt w naszym kraju. Mówili o rozwoju Polski, a także o tym, że swoją przyszłość zawodową widzą na styku relacji polsko-amerykańskich.

Bogdan Chmielewski z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która współpracuje z Kancelarią Prezydenta RP przy organizacji stażu powiedział, że celem stażu jest promocja Polski, pokazanie, jak Polska się zmienia i rozwija, by młodzi ludzie podejmując decyzje w swoim zawodowym życiu, pamiętali o naszym kraju i podejmowali z nami współpracę.

Program Stażu Prezydenckiego ma na celu umożliwienie amerykańskim studentom oraz ich kolegom, mającym polskie pochodzenie, pozyskania doświadczenia zawodowego poprzez wizyty studyjne w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce. Stażyści spotykają się także z politykami, ministrami. Założeniem programu jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w Stanach Zjednoczonych przez poszerzenie wiedzy uczestników o Polsce, jej gospodarce, historii i kulturze. Jest to 3. edycja programu realizowana przez Kancelarię Prezydenta we współpracy z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową oraz General Electric Company i General Electric Company Polska Sp. Z o.o. W stażu bierze udział 20 studentów z amerykańskich uczelni, głównie z kierunków ekonomicznych i technicznych. Połowa uczestników stażu ma polskie korzenie.

 

 

Źródło; Senat RP