Festyn historyczny "Dzień z Wyszemirem".

15 czerwca 2019 roku po raz pierwszy w Wyśmierzycach odbył się festyn rodzinny pod nazwą "Dzień z Wyszemirem" nawiązujący do historii miasta i okolic. W wydarzeniu wziął udział Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Na odwiedzających park miejski, gdzie odbywał się festyn czekało mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych: pokazy rycerskie, pokazy sokolnicze, turniej łuczniczy, tańce dawne, szczudlarze, konkursy dla dzieci i inne.

Marszałek Stanisław Karczewski podziękował władzom gminy i miasta za ciekawą inicjatywę zorganizowania takiego festynu, podczas którego można przybliżyć sobie historię czasów średniowiecznych. Wydarzenie jest również okazją do integracji lokalnej społeczności.

Wyszemir to książę, od którego imienia według legendy pochodzi nazwa miasta Wyśmierzyce. Wyśmierzyce otrzymały prawa miejskie pod koniec XIV wieku, do ubiegłego roku były najmniejszym miastem w Polsce liczącym nieco ponad 900 mieszkańców. Błogosławiony ks. prof. dr hab. Franciszek Rosłaniec jest obecnie patronem miasta.