Spotkanie z uczestnikami akcji "Polska jest w Tobie".

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas inauguracji akcji „Polska jest w Tobie” wyraził zadowolenie, że tak wielu młodych ludzi z polskimi korzeniami chce przyjeżdżać do Polski i uczyć się języka.

W Senacie 15 lipca 2019 r. marszałek spotkał się z polonijną młodzieżą z Kazachstanu, Łotwy, Rosji i Białorusi. Obecny był także szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski.

„Witam was w Polsce. Bardzo cieszę się, że tak wielu młodych ludzi z polskimi korzeniami chce mówić po polski, przyjeżdżać do Polski, uczyć się języka i poznawać polską literaturę i kulturę” – powiedział marszałek Senatu. Stanisław Karczewski wspomniał, że podczas V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, rozmawiano o wyznaczeniu priorytetów w działaniach na rzecz Polonii. „Wszyscy mówili, że to wy – młodzi ludzie i wasza nauka języka i wasze wizyty w kraju są najważniejsze” – podkreślił. Mówił, że podczas licznych rozmów z młodymi przedstawicielami Polonii i Polaków z zagranicy odwiedzającymi Senat, zawsze pyta, co im się w Polsce podoba, a co nie. Zaznaczył, że o ile wymienienie miejsc i doświadczeń, które wywierają pozytywne wrażenia nie ma problemu, to już odpowiedź na drugie pytanie zawsze sprawia trudności. „ I to mnie cieszy, bo to oznacza, że Polska Wam się po prostu podoba” – zaznaczył.

Stanisław Karczewski zapowiedział, że we wrześniu tego roku, po raz kolejny będzie uczestniczył w akcji „Narodowe czytanie”. Tym razem będzie czytał osiem nowel najwybitniejszych polskich pisarzy wspólnie z Polonią na Łotwie. Zachęcił, aby młodzi ludzie po powrocie do krajów swojego zamieszkania po wakacjach, także w tym czasie włączyli się w akcję. Wyraził także nadzieję, że będą chętnie poznawać inne dzieła polskiej literatury.

Mikołaj Falkowski, prezes fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która współorganizuje akcję, mówił, że podczas wakacyjnych pobytów w Polsce młodzież będzie uczestniczyć w intensywnym kursie języka polskiego, połączonym z poznawaniem polskiej kultury i zwiedzaniem najpiękniejszych miejsc w kraju. Podkreślił, że to także nauka historii, ale nie z podręczników, tylko poprzez odwiedzanie historycznych miejsc i spotkania z osobami, które same tę historię współtworzyły: z kombatantami, uczestnikami Powstania Warszawskiego. „Chcemy, abyście zabrali kawałek Polski ze sobą po powrocie do waszych domów. Stąd nazwa projektu ‘Polska jest w Tobie’” – powiedział prezes.

171 osób, które wzięły udział w spotkaniu to tylko część ponad 250 osobowej grupy, która będzie uczestniczyć w pierwszej edycji akcji „Polska jest w Tobie”. W pilotażowym programie biorą udział osoby polskiego pochodzenia z Kazachstanu, Rosji, Łotwy, Białorusi, USA, Brazylii, Argentyny i krajów Europy Zachodniej. Na program pobytu składają się dwutygodniowe, intensywne kursy języka polskiego, połączone z warsztatami z polskiej literatury, historii i sztuki. Młodzi ludzie w wieku od 12 do 20 w czasie wakacji zwiedzą m.in. Warszawę, Gdańsk, Wrocław, Wadowice, Zakopane i Kraków, spotkają się z przedstawicielami władz państwowych i kombatantami.

Projekt finansowany jest w głównej mierze ze środków Senatu w ramach sprawowania pieczy nad Polonią i Polakami za granicą. Za organizacje letnich obozów odpowiada fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Projekt powstał przy wsparciu Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

 

Źródło: Senat RP