Marszałek Senatu z prezydentem Litwy o relacjach dwustronnych.

Nowo wybrany prezydent Litwy Gitanas Nausėda wraz z delegacją 16 lipca 2019 r. złożył wizytę w Senacie. Gości przyjął marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Politycy rozmawiali o relacjach polsko-litewskich, o tym, co łączy oba państwa, o wspólnych projektach infrastrukturalnych i energetycznych oraz polityce wschodniej.

Marszałek pogratulował Gitanasowi Nausėdzie wyboru na urząd prezydenta Litwy i wyraził nadzieję, że jego prezydentura przyczyni się do wzmocnienia relacji polsko-litewskich i zbliżenia między obu społeczeństwami.

Prezydent Litwy podkreślił, że stosunki polsko-litewskie układają się bardzo dobrze i mogą być jeszcze lepsze. Wyraził zadowolenie ze spotkań z najważniejszymi polskimi politykami, z którymi mógł omówić kwestie polityczne, gospodarcze, kulturalne, by te relacje bilateralne układały się jeszcze lepiej.

Marszałek wyraził satysfakcję z intensywnego, w ostatnim czasie dialogu politycznego polsko-litewskiego. Zaznaczył, że w tym roku odbyły się dwie sesje Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. „To cieszy tym bardziej, że nasze relacje nie układały się najlepiej – mieliśmy duży deficyt dialogu” – powiedział S. Karczewski. Zdaniem marszałka tylko rozmowy prowadzą do rozwiązania problemów. Wyraził też zadowolenie, że rządy obu państw przywiązują tak wielką wagę do bezpieczeństwa tego regionu Europy. „To fundament, by w obliczu imperialnej polityki Rosji dążyć do zachowania pokoju” – podkreślił.

S. Karczewski zaznaczył, że w ostatnim czasie bardzo dobrze rozwija się współpraca międzyparlamentarna i często spotyka się z przewodniczącym litewskiego Sejmu Victorasem Pranckietisem, a także, że bardzo ceni sobie pracę w ramach trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina. Polska docenia współpracę z Litwą w sferze wspierania euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, Gruzji, Mołdawii. Marszałek wyraził też zadowolenie ze współpracy z Litwą w zakresie połączeń infrastrukturalnych i budowania bezpieczeństwa energetycznego.

Prezydent wyraził zadowolenie ze współpracy w ramach wielu ważnych projektów energetycznych m.in. z projektu synchronizacji sieci elektroenergetycznych. Dodał, że litewskie społeczeństwo zaniepokojone jest budową elektrowni atomowej na Białorusi w Ostrowcu – 50 km. od Wilna. „Traktujemy ten projekt jako projekt polityczny, którego inicjatorem jest Rosja” – powiedział prezydent Nausėda. Jednocześnie wyraził zadowolenie, ze wzmocnienia wschodniej flanki NATO i decyzji o zwiększeniu kontyngentu amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce. Dodał, że Litwa, podobnie jak Polska wspiera aspiracje euroatlantyckie Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. „Naszym moralnym obowiązkiem jest pomóc tym krajom w integracji z UE, bo lepiej rozumiemy ich dążenia niż Zachód” – podkreślił prezydent.

Politycy rozmawiali ponadto o wspólnych projektach infrastrukturalnych, o problemach związanych z emigracją i demografią.

 

 

Źródło: Senat RP