Marszałek Senatu zainaugurował Zlot Młodzieży Polonijnej "Orle Gniazdo".

W Poznaniu, z udziałem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, zainaugurowano 22 lipca 2019 r. dwunastą edycję Zlotu Młodzieży Polonijnej "Orle Gniazdo".

W tegorocznym Zlocie uczestniczy około stu dwudziestu młodych Polaków z 21 krajów z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki.

W uroczystości, która odbyła się w poznańskim "Domu Polonii" uczestniczyli m.in. senator Robert Gaweł - członek senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, min. Szymon Szynkowski vel Sęk - sekretarz stanu ds. Polonii i Polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Edukacji Narodowej, władz samorządowych oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z prezesem Dariuszem Piotrem Bonisławskim na czele.

Zwracając się do uczestników uroczystości, marszałek Karczewski powiedział, że "to ważne, aby mostów łaczących Polskę i Polaków za granicą było jak najwięcej. Te mosty Senat buduje wspólnie z prezydentem, Sejmem oraz polskim rządem. Chcemy, aby jak najwięcej Polaków przyjeżdżało do Polski, żeby jak najwięcej Polaków mówiło w swoim kraju: Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem! Bądźcie Ambasadorami Polski. Bądźcie dobrymi orłami, które wracają do gniazda i mówią dobrze o Polsce. Polska czeka na Was". Stanisław Karczewski podziękował również organizotrom za organizację Zjazdu. "Życzę Wam dobrego pobytu, niezapomnianych wrażeń i tego, abyście zakochali się w Polsce. Niech Wasza miłość do Polski przyniesie dobre owoce. Pamiętajcie, że dobrze być Polakiem!".

Pierwszy Zlot Młodzieży Polonijnej "Orle Gniazdo" odbył się w 1997 r. Wtedy to jego uczestnicy wzięli wtedy udział m.in. w uroczystościach w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha z udziałem papieża Jana Pawła II. Od tamtej pory zlot odbywa się cyklicznie, co dwa lata, zawsze na terenie Wielkopolski. W programie tegorocznego Zlotu znajdą się warsztaty dziennikarskie, krajoznawcze, muzyczne, plastyczne, polonistyczne, teatralne i taneczne oraz korowód młodzieży polonijnej ulicami Żerkowa, dyskusja panelowa na temat aktualnych potrzeb młodej Polonii w krajach zamieszkania, test wiedzy o Polsce, prezentacja krajów zamieszkania zlotowiczów, wyjazdy krajoznawcze oraz czas przeznaczony na aktywność rekreacyjną.

Tegoroczne Orle Gniazdo odbywa się w dniach 20-30 lipca w Żerkowie pod Poznaniem i organizowane jest przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Zlot „Orle Gniazdo” otrzymał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

 

Źródło: Senat RP