Wizyta wiceprzewodniczącej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął 27 sierpnia 2019 r. w Senacie wiceprzewodniczącą Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin Li Bin.

Oboje politycy zwrócili uwagę, jak bardzo ważny jest wymiar dyplomacji parlamentarnej dla rozwoju stosunków między Polską a Chinami. Podkreślili, że ich podstawą są przyjaźń, życzliwość i wzajemne zaufanie.

W spotkaniu uczestniczył chiński ambasador w Polsce Liu Guangyuan.

Marszałek Karczewski złożył stronie chińskiej serdeczne gratulacje z okazji 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej, a także podkreślił, że w tym roku obchodzimy również 70. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych miedzy oboma krajami. Dodał, że te stosunki są coraz bardziej różnorodne, czego przykładem jest rozwijająca się współpraca samorządowa. Przypomniał, że Polska jest aktywnym uczestnikiem Inicjatywy 17+1 (formatu współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej). Mówił o wielkim potencjale Polski, który można jeszcze lepiej wykorzystać we wspólnym interesie. Marszałek Senatu docenił również rolę wymiany kulturalnej. „Miłość do Chopina bardzo przybliżyła nasze narody” – powiedział. Wyraził zadowolenie z rosnącej liczby chińskich turystów odwiedzających Polskę.

Wiceprzewodnicząca Li Bin oświadczyła, że Chiny nadają szczególne znaczenie stosunkom z Polską. Zaznaczyła, że celem jej wizyty jest rozwój relacji bilateralnych na bazie consensusu osiąganego w różnych kwestiach. „Cieszymy się z tego, że przez te lata nastąpiła gigantyczna przemiana w naszych krajach, a jednocześnie nasza przyjaźń pozostała niezmienna, oparta na wzajemnym szacunku, równości obu partnerów i wszechstronnym partnerstwie strategicznym” – powiedziała. Dodała, że Polska i Chiny mogą na sobie polegać, dzięki czemu stosunki rozwijają się w wielu dziedzinach. Jej zdaniem, o tym, że ta współpraca ma charakter pragmatyczny, świadczy chociażby fakt, iż Chiny są drugim największym partnerem handlowym Polski (import). Zadeklarowała, że istnieje także ogromny potencjał do rozwijania współpracy naukowej, medycznej i kulturalnej. Zachęcała małych i średnich przedsiębiorców do zainteresowania się rynkiem chińskim.

Marszałek Senatu i wiceprzewodnicząca Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej wyrazili zadowolenie z bardzo dobrych wieloletnich kontaktów między instytucjami, które reprezentują, oraz wolę ich kontynuowania, albowiem przyczyniają się one do umacniania relacji między Polską a Chinami.

 

 

Źródło: Senat RP