Ogień Niepodległości z Kostiuchnówki.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 11 listopada 2019 r. spotkał się w Senacie z grupą harcerzy ze sztafety rowerowej „Ogień Niepodległości”, którzy przynieśli ten ogień z pól bitewnych pod Kostiuchnówką do Grobu Nieznanego Żołnierza, a później do Senatu.

W spotkaniu uczestniczyła senator Grażyna Sztark.

Marszałek podziękował harcerzom za ich patriotyczną służbę, za pamięć i szerzenie wiedzy o trudnej, polskiej drodze do niepodległości. Dziękował harcerzom za ich obecność w tym ważnym dniu – Narodowego Święta Niepodległości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale także za ich opiekę nad grobami polskich legionistów, żołnierzy, którzy polegli za ojczyznę, a ich groby dziś znajdują się poza granicami Polski.

Marszałek Karczewski powiedział też, że to spotkanie ma miejsce w przeddzień nowej kadencji Senatu. Jak zaznaczył na co dzień parlamentarzyści spierają się ze sobą, ale pracują dla dobra Polski.

Marszałek wspominał swój udział w sierpniowych uroczystościach w Kostiuchnówce na Ukrainie, na polskim cmentarzu wojennym w Polskim Lasku, na którym spoczywają legioniści polegli tu w bitwie w 1916 r. Marszałek Senatu objął wówczas patronat honorowy nad uroczystością „O obrońcach naszych polskich granic” w Kostiuchnówce. Organizatorem patriotycznych uroczystości byli harcerze Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego. Była to 21. edycja Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie.

Harcerze z Hufca "Zgierz", którzy opiekują się cmentarzami polskich legionistów w Kostiuchnówce na Wołyniu już po raz 19 przynieśli „Ogień Niepodległości” do Grobu Nieznanego Żołnierza. Wyruszają z Kostiuchnówki z tym ogniem 4 listopada i po drodze do Warszawy zatrzymują się w różnych miejscach pamięci, odbywają spotkania w szkołach i przedszkolach i opowiadają o historii i o swojej misji.

 

 

Źródło: Senat RP