Obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Polska najlepiej się rozwija i jest najsilniejsza, gdy rozumiemy, że najważniejsze sprawy polskie musimy prowadzić wspólnie – mówił prezydent Andrzej Duda 11 listopada 2019 r. podczas głównych uroczystości przez Grobem Nieznanego Żołnierza w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W centralnych uroczystościach Święta Niepodległości uczestniczą najwyższe władze państwowe z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim na czele, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, marszałkowie seniorzy Sejmu I Senatu Antonii Macierewicz i Barbara Borys-Damięcka, parlamentarzyści, kombatanci, mieszkańcy Warszawy i turyści.

Uroczystości na pl. Piłsudskiego rozpoczęły się od odśpiewania hymnu, odczytania Apelu Pamięci oraz oddania salw armatnich. W apelu przywołano pamięć m.in.: polskich żołnierzy, marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego. W apelu przywołano także pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ostatniego prezydenta RP na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, którzy "zginęli w katastrofie smoleńskiej wraz z 94 rodakami w drodze na obchody upamiętniające ofiary zbrodnikatyńskiej".

Po apelu oddano serię 21 salw armatnich, a harcerze złożyli na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza znicz z Ogniem Niepodległości. Następnie odbyła się uroczysta odprawa wart.

Obchody Narodowego Świeta Niepodległości rozpoczęły się od mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej.Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek.

Kard. Nycz podkreślił przed mszą, że 11 listopada wolność została wywalczona, a także przez Boga dana i zadana. "Jesteśmy pokoleniem troski o niepodległość. I mając tę wiarę, nadzieję i miłość, przychodzimy do Świątyni Opatrzności, żeby w takim dniu jak dziś zawierzyć panu Bogu naszą ojczyznę, dziękować panu Bogu za jej sukcesy i osiągnięcia, modlić się o jej szczęśliwą przyszłość, pamiętając o tym, że niepodległość jest nam zadana, naszemu pokoleniu też" – mówił Nycz.

W wygłoszonej homilii bp Guzdek podkreślił, że obchodząc 101. rocznicę odzyskania niepodległości, powracamy myślą do wydarzeń, które sprawiły, że jesienią 1918 r. nasz kraj powrócił na mapy świata. Polacy po 123 latach niewoli odzyskali swój ojczysty dom. "Zapewne było wiele przyczyn tego wielkiego sukcesu. Warto jednak zauważyć, że jedną z najważniejszych było wzajemne zaufanie. Polacy z trzech zaborów, o różnych przekonaniach politycznych, wierzący i niewierzący, katolicy, prawosławni i ewangelicy oraz wyznawcy innych religii, wznieśli się ponad wszelkie podziały. Stanęli w jednym szeregu. Odzyskanie niepodległości oraz służbę odradzającej się Rzeczypospolitej uznali za cel, który wszystkich zjednoczył" – podkreślił w homilii biskup polowy.

Został też odmówiony "Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej". Zapłonęła po raz trzeci Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna

Marszałek Senatu przed mszą złożył wieńce przed grobami ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy Epitafium Smoleńskim. W imieniu Senatu zostały też złożone wieńce przy pomnikach ojców niepodległości.

Następnie marszałek Senatu uczestniczył w Pałacu Prezydenckim w uroczystości nadania przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderów Orła Białego z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Odznaczony został historyk prof. Andrzej Nowak w uznaniu zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych oraz prof. Grażyna Świątecka – kardiolog, w uznaniu zasług w upowszechnianiu idei wrażliwości na drugiego człowieka, za osiągnięcia w pracy zawodowej i służbie polskiemu społeczeństwu.

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, zostało ustanowione dla uczczenia odzyskania w 1918 r. przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

 

 

Źródło: Senat RP